Śpiączka cukrzycowa – co ją wywołuje?

admin
11 września 2013
brak komentarzy

Istnieją dwa powody wywołujące u diabetyka śpiączkę cukrzycową, która może być niebywale groźna i niebezpieczna dla naszego organizmu. Jeżeli dochodzi do hipoglikemii lub hiperglikemii, cukier rośnie nam nienormalnie wysoko, lub spada zbyt nisko może dojść do śpiączki cukrzycowej. Pierwszy przypadek dotyczyć może cukrzyków chorujących na cukrzycę typu 1 tylko i wyłącznie, zależną od insuliny, i ja w taką śpiączkę zapadłam. Czułam się bardzo źle, na szczęście wszystko skończyło się dla mnie dobrze, otrzymałam pomoc i okazało się w ten drastyczny sposób, że zachorowałam na cukrzycę. Oczywiście był to dla mnie koniec świata, miałam małą córeczkę i 22 lata, ale szybko zrozumiałam, że najważniejsze jest to, by żyć. Teraz podchodzę do wielu spraw zupełnie inaczej.

Hiperglikemia

Organizmowi brakuje insuliny, dlatego dochodzi do śpiączki, do zatrucia ciałami ketonowymi. Jeżeli zapadamy na śpiączkę w czasie trwania choroby, jeśli wiemy o istnieniu u nas cukrzycy, świadczy to o bardzo złym wyrównaniu naszego stężenia glukozy we krwi, o tym, że nasza cukrzyca jest źle prowadzona, źle leczona, albo co najgorsze w ogóle nie leczona, bagatelizowana. To prowadzić może nawet do śmierci! Oczywiście w przypadku tej śpiączki trafiamy do szpitala, ponieważ potrzebujemy opieki specjalistycznej, by organizm zaczął na nowo funkcjonować normalnie. Jesteśmy leczeni, początkowo najważniejsze jest obniżenie cukru w naszej krwi do zbliżonego do normalności, nasz organizm zostaje odpowiednio nawodniony, uzupełnione zostają niedobory elektrolitów.

Hipoglikemia

Śpiączka hipoglikemiczna to jak sama nazwa wskazuje śpiączka spowodowana zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Dochodzi do zaburzenia w funkcjonowaniu komórek nerwowych, co może spowodować utratę przytomności. Najważniejsze, to zareagować szybko, zanim stracimy przytomność należy zjeść coś słodkiego, wypić słodzony napój, zjeść batonika, cukierka, cokolwiek, co podniesie nam stężenie glukozy we krwi, byle szybko. Jeśli straciliśmy już przytomność zostanie nam podany glukagon, jeżeli jest obok nas ktoś, kto wie, że należy go podać, jak się zachować. Na pewno trzeba wezwać pogotowie, szczególnie, gdy nie potrafimy sami pomóc, zaradzić w zaistniałej sytuacji. Warto nieprzytomnego cukrzyka położyć na boku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *