Precz z igłami, czas na laser?

admin
15 stycznia 2016
brak komentarzy

Laser, który bezboleśnie mierzy monitorowanie poziomu cukru we krwi, może zastąpić bolesne nakłuwanie palca! Nowa technologia, opracowana przez grupę badaczy z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii, opiera się na wykorzystaniu lasera o niskiej mocy, który pozwalałby na ciągłe mierzenie cukru we krwi. Nie byłoby więc ani krwi, ani bólu, ani implantów – małe urządzenie wyposażone w laser mogłoby stać się wybawieniem dla cukrzyków.

Szybkie informacje i dopasowanie do potrzeb

Gin Jose, profesor Uniwersytetu w Leeds i autor wynalazku, z radością podkreśla, że taki system byłby nie tylko znacznie przyjemniejszy w obsłudze, ale także dałby cukrzykom możliwość ciągłego mierzenia poziomu cukru, co oznacza, że w razie nagłego skoku lub spadku poziomu cukru urządzenie natychmiast wysyłałoby użytkownikom informacje.

Naukowcy chcą opracować dwa rodzaje takiego urządzenia. Jeden z nich działałby na zasadzie dotykowej – trzeba będzie przyłożyć palec do czujnika, a drugi byłby przeznaczony do ciągłego noszenia i umożliwiałby ciągły pomiar. W ten sposób każdy cukrzyk będzie mógł wybrać system, który bardziej odpowiada jego trybowi życia i indywidualnym potrzebom.

Trzymajmy kciuki

Kliniczne badania pilotażowe wypadły zdecydowanie na korzyść nowej technologii, lecz trzeba będzie jeszcze poczekać, nim nowy produkt trafi na rynek. Pozostaje mieć nadzieję, że dalsze badania potwierdzą skuteczność urządzenia z laserem i wkrótce będziemy cieszyć się tym łatwym i bezbolesnym sposobem kontrolowania cukru we krwi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *