Powikłania czyli to, czego cukrzyk boi się najbardziej

admin
16 czerwca 2013
1 komentarz

Jeżeli nasza cukrzyca prowadzona jest źle, cukry nie są wyrównane, poziom stężenia glukozy we krwi waha się znacznie, nie jest utrzymywany w granicach normy, możemy spodziewać się, że rozwiną się u nas powikłania w związku z cukrzycą. Cukrzyk chorujący przez wiele lat, przy złej kontroli może mieć do czynienia z różnego rodzaju powikłaniami, w mniejszym lub większym stopniu i o mniejszym bądź większym nasileniu.

Niekorzystne zmiany zdrowotne możemy zaobserwować:

  1. w obrębie wzroku:  retinopatia cukrzycowa, a więc uszkodzenie siatkówki i zaćma, czyli zmiany w soczewce prowadzące do jej zmętnienia. Na początku u chorych można zaobserwować mikrotętniaki, krwotoki, wysięki, mikrozawały, wystąpić też mogą  nowotworzenia naczyń oraz wylewy krwi z nowych kruchych naczyń do siatkówki. W skrajnych przypadkach mogą owe powikłania doprowadzić do ślepoty. Retinopatia u chorych na cukrzycę typu 1 od około 15 lat jest stwierdzana dosyć często i w różnych etapach, stadiach zaawansowania, tutaj wazna role odgrywają takie czynniki, jak ciąża, nadciśnienie tętnicze, zła kontrola glikemii.

2.   w obrębie nerek:    nefropatia cukrzycowa,  a więc uszkodzenie czynności nerek      prowadzące do ich niewydolności i konieczności leczenia dializami czy tez przeszczepem nerki.

3. w obrębie włókien nerwowych:   neuropatia cukrzycowa, a więc uszkodzenie układu nerwowego prowadzące do wielu różnych objawów. Najczęściej dochodzi do polineuropetii cukrzycowej, której charakterystyczne objawy to zaburzenia czucia, uczucie drętwienia, bólu, parzenia nóg i rąk.

4.   inny rodzaj neuropatii cukrzycowej to neuropatia autonomicznego układu nerwowego, układ ten jest niezależny od woli człowieka, odpowiada za pracę niemalże wszelkich narządów, jak tez układów naszego organizmu, tu możemy wyróżnić: zaburzenia pracy serca, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, przede wszystkim mowa tu o uporczywych biegunkach, zaburzenia w oddawaniu moczu.

5. makroangiopatia w przypadku chorujących na cukrzycę wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia zawału mięśnia sercowego

6.      zespół stopy cukrzycowej  to zespół zaburzeń ukrwienia i unerwienia stopy, co prowadzi do rozwoju owrzodzeń, zmian stopy, infekcji, w konsekwencji może zakończyć się lat, szczególnie dotyczy to mężczyzn, jak też ludzi, którzy nie dbają o swoje „cukry”, mają powikłania sercowo – naczyniowe. To cukrzyca jest najczęściej spotykanym powodem nieurazowych amputacji stóp.

7choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, chodzi tu o to, że może doprowadzić do mniejszego lub większego stopnia uszkodzenia mózgu.

Warto zatem dbać o siebie, mierzyć stężenie cukru we krwi, za pomocą glukometru, dbać o siebie, swoje zdrowie, by jak najdłużej cieszyć się życiem, z dala od powikłań, które są bardzo groźne czasami i mogą prowadzić nawet do śmierci.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Powikłania czyli to, czego cukrzyk boi się najbardziej”

  1. Sofinka pisze:

    Warto jeszcze tutaj wspomnieć o tym, że takie osoby sa też narażone na zaćme:/ Tak np moja babcia miała zaćmę . Musiała ją zoperować, bo przecież nie ma póki co żadnego lekarstwa na ta okropną chorobę. Na zabieg normalnie musiałaby bardzo długo czekac. Jednak na szczęście się udało jechać z kliniką optegra do Ostravy i leczyć zaćmę w Czechach. Na zabieg czeka się krótko bo około 14 dni. Brak kolejek 😉 I co ważne, ze można to zrobić w ramach NFZ 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *