Powikłania cukrzycowe, a wysiłek fizyczny

admin
29 lipca 2013
brak komentarzy

Cukrzyca bywa choroba podstępną i zdradliwą, na samym początku możemy nie zdawać sobie sprawy, jak trudne i ciężki jest to schorzenie, jak wielkie spustoszenie może spowodować w naszym organizmie. To, czego najbardziej obawia się osoba chorująca na cukrzycę to powikłania z nią związane. Mamy wiele rodzajów owych dolegliwości, ich obecność i stopień nasilenia zależy do wielu różnych czynników. Nie każdy diabetyk może spotkać się z tym, czy innym powikłaniem, najlepiej, by żadne go nie dotknęło.

biegi

Powikłania

  • Nefropatia może doprowadzić do uszkodzenia nerek, w konsekwencji zaś do ich niewydolności. Czy zdolni jesteśmy do wykonywania ćwiczeń fizycznych, zależy od tego, w jakim stopniu uszkodzone zostały nasze nerki. Jeżeli cierpimy na białkomocz wysiłek fizyczny doprowadzić może do zwiększenia jego wartości, a to spowodować może szybsze uszkodzenie tego narządu. Jeżeli dotyczy nas to powikłanie, należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy warto ćwiczyć, powiadomi nas o ryzyku związanym z wysiłkiem fizycznym i podejmie decyzję, czy warto podjąć jakiekolwiek ćwiczenia.
  • Choroby układu krążenia, do których zaliczana jest miażdżyca czy choroba wieńcowa, mogą niestety zmniejszyć naszą zdolność do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Doprowadzić mogą do zaburzeń rytmu serca, mogą, choć wcale nie muszą doprowadzić do wystąpienia tego typu objawów. Tutaj ważne jest, by poradzić się lekarza – kardiologa, może zleci on test wysiłkowy, który może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji w danym przypadku.
  • Retinopatia dzielona jest na przedproliferacyjną, nieproliferacyjną inaczej, a druga z nich to proliferacyjna. W pierwszym przypadku, jeżeli dobrze dobierzemy ćwiczenia fizyczne, nie powinny one kolidować z tym schorzeniem, w drugim niestety musimy zrezygnować całkowicie z jakiejkolwiek formy ćwiczeń. W retinopatii zmiany naczyń krwionośnych siatkówki mogą doprowadzić do jej odklejenia, albo też, co gorsze, do ślepoty. Co prawda pierwsze objawy nie zawsze są wiadome, nie zawsze pacjent zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się z jego wzrokiem, przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego warto, a nawet jest to konieczne, by skonsultować się z lekarzem okulistą.
  • Neuropatia cukrzycowa zaburza kontrole ciśnienia w trakcie ćwiczeń, co może powodować niedociśnienie lub nadciśnienie. Czasem brak przyspieszenia akcji serca, co powinno mieć miejsce przy wysiłku fizycznym. Możliwe są zaburzenia koordynacji ruchów, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia głębokiego czy powierzchniowego, ciche niedokrwienie serca, zaburzenia rytmu serca, tachykardia. Występowanie neuropatii cukrzycowej jako powikłania choroby skłania nas do starannego zastanowienie się nad tym, czy powinniśmy w ogóle ćwiczyć. Trzeba w takim wypadku również poradzić się lekarza, diabetologa i kardiologa w celu określenia intensywności wysiłku fizycznego.
  • Stopa cukrzycowa przebiega czasem powodując gorsze ukrwienie stopy i zaburzenia czucia. Stopy w takim przypadku podatne są na wszelkiego rodzaju skaleczenia, otarcia, ranki, pęknięcia skóry, a jeżeli mowa jest o zaburzeniu czucia właśnie, cukrzyk tego nie poczuje, nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, że dotyczy to jego osoby. Dlatego trzeba codziennie, regularnie i systematycznie oglądać swoje stopy, dbać o nie, nosić jedynie wygodne obuwie, skarpetki bawełniane bez ściągaczy, nie stawiać bosych stóp na czymkolwiek, zawsze być obutym. Na pewno pomocne są tutaj ćwiczenia polegające na zginaniu grzbietowym i podeszwowym, wykonywanie ruchów okrężnych, zginanie i prostowanie palców. Wykonywanie codziennie, regularnie owych ćwiczeń na pewno pomoże cukrzykowi, poprawi ukrwienie stóp, złagodzi objawy stopy cukrzycowej. Jeżeli wykonujemy marsz, uprawiamy biegi, jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju otarcia, stłuczenia, odgniecenia, dlatego baczniej należy oglądać swoje stopy, dbać o nie staranniej, myć je i osuszać, a wszelkiego typu urazy najpierw wyleczyć, a dopiero po wyleczeniu ponownie przystępować do jakichkolwiek ćwiczeń.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *