Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Porady na gorące dni

 

Gdy doskwiera upał, większość z nas skarży się na gorsze samopoczucie. Jednak ok. 2,5 mln Polaków cierpiących na cukrzycę powinno w gorące dni zachować szczególną ostrożność.

 

Porady na gorące i parne dni:

  • Nawadniaj organizm. Odwodnienie lub utrata płynów ustrojowych mogą stać się Twoim problemem, niezależnie od tego, czy masz cukrzycę, czy też nie. Jeśli cierpisz na tę chorobę, odwodnienie może także nastąpić wskutek niekontrolowania poziomu glukozy we krwi. Gdy się on podnosi, może następować zwiększone wydalanie moczu. Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy pić dużo płynów bez kofeiny, na przykład wodę gazowaną lub niegazowaną, bezcukrową herbatę mrożoną czy lemoniadę. Ogranicz także picie alkoholu.
  • Uważaj na symptomy udaru, szczególnie, gdy pracujesz lub ćwiczyć na powietrzu. Osoby cierpiące na cukrzycę i inne choroby przewlekłe (np. choroby serca) są bardziej podatne na przegrzanie. Objawy to m.in.: zawroty głowy, uczucie omdlewania, wzmożona potliwość, skurcze mięśni, zimna i wilgotna skóra, bóle głowy, mocne bicie serca i mdłości. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, przejdź w chłodne miejsce, wypij wodę, sok lub napój dla sportowców (zależnie od tego, co doradził ci lekarz) oraz poszukaj pomocy medycznej.
  • Ćwicz w chłodnym miejscu, takim jak np. klimatyzowana sala, lub w godzinach, w których temperatura jest umiarkowana, a więc wcześnie rano lub wieczorem.
  • Sprawdzaj poziom glukozy we krwi przynajmniej cztery razy dziennie, a jeszcze częściej wtedy, gdy czujesz się gorzej. Pamiętaj, że upał może powodować wahania poziomu glukozy. Miej przy sobie dużo wody oraz przekąski.
  • Przechowuj swój glukometr, paski i insulinę w chłodnym i suchym miejscu. Nie trzymaj insuliny w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Nigdy nie przechowuj jej w zamrażarce, w słońcu, czy w samochodzie. Sprawdzaj swoje fiolki z insuliną. Insulina przezroczysta (Regular, Humalog, Novolog, Apidra, Lantus, Levemir) powinna taka pozostać. W insulinie NPH z kolei nie powinno być grudek ani osadu.

 

Dodatkowe rady dla osób używających pompy insulinowej

  • Jeśli korzystasz z pompy insulinowej, podczas upałów lub intensywnych ćwiczeń możesz mieć problemy spowodowane nadmierną potliwością. Pot może doprowadzić do poluzowania kleju mocującego zestaw infuzyjny, czyli tę część urządzenia, którą przymocowuje się do ciała. Jeżeli pocisz się intensywnie, spróbuj zastosować antyperspiracyjny spray w miejscu wkłucia. Niektórzy używają też preparatów barierowych, takich jak Mastisol, Skin-Tac H lub smarują skórę nalewką z benzoesu.
  • Obudowa pompy zapewnia urządzeniu pewną izolację od ciepła. Jeśli jednak mimo to niepokoi cię wysoka temperatura, możesz wykorzystać ochronny woreczek, do którego włożysz opakowanie schłodzonego żelu – będzie to chroniło insulinę przed przegrzaniem. Jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu, przykryj pompę ręcznikiem, aby nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych. Możesz także odłączyć pompę, lecz maksymalnie na godzinę – jeśli ma być odłączona na dłużej, będziesz musiał odpowiednio zwiększyć ilość wstrzykiwanej insuliny tak, aby ominięte dawki nie stanowiły problemu.

Jeżeli jesteś cukrzykiem i masz jakiekolwiek wątpliwości co do radzenia sobie z upałami lub innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi, skonsultuj się ze swoim lekarzem!

Oceń:
1
1
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *