Pompa insulinowa

admin
22 czerwca 2013
brak komentarzy

Pompa insulinowa to sprzęt ułatwiający cukrzykowi życie, dbający o jego normalne stężenie cukru we krwi. Podaje ona insulinę wtedy, gdy potrzebna jest organizmowi, kiedy podnosi się nam cukier. Ułatwia nam na pewno kontrolę naszych „cukrów”, pomaga w leczeniu, w pilnowaniu odpowiednich parametrów, a nade wszystko czujemy się prawie jak normalna, zdrowa osoba, nie musimy wielokrotnie wstrzykiwać sobie insuliny za pomocą penów, czasem kilka razy w ciągu doby.

Pompa insulinowa to niewielki sprzęcik, który naprawdę może nam pomóc i ułatwić wiele spraw, ale musimy zgodzić się na leczenie, na naukę obchodzenia się z pompą, poznania, jak działa, zapoznania się z instrukcja obsługi. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że cukrzyk musi chcieć być leczony i regularnie mierzyć stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru, bez tego niestety nic nie wskóramy. Drugim mankamentem jest cena tego lekkiego i niedużego urządzenia. Waha się nawet do kilkunastu tysięcy złotych, a dla osoby chorującej jest to na pewno spory wydatek. Do tego musimy co miesiąc wydać około 200-300 złotych na wszelkiego typu dodatki, jak igły na przykład. Sama nie posiadam pompy z wielu przyczyn, w których czołowe miejsce zajmuje jednak cena.

Na szczęście dzieci i kobiety w ciąży mogą liczyć na refundację, a to jest bardzo dobra wiadomość.

Jeżeli mamy problem ze stałymi, idealnymi, czy też zbliżonym do ideału „cukrami” to naprawdę warto pomyśleć o pompie insulinowej. Podobnie można rozważyć jej zakup, jeśli uprawiamy zawodowo jakiś sport, jesteśmy aktywni, często w podróży, nie jadamy regularnych posiłków, o stałych porach.

„Program sterujący pompą ma możliwości ustalenia dawki i szybkości podania insuliny oraz alarmu w przypadku nieprawidłowego działania urządzenia.” Cytuję za wikipedią.

Oczywiście przy tym zagadnieniu należy podkreślić wielki wkład Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jerzego Owsiaka, ponieważ dzięki niemu i jego wieloletniej już, corocznej akcji, dzieci do 10-tego roku życia cierpiące na cukrzycę objęte są leczeniem i otrzymują pompy insulinowe bez opłat. Refundowane w pewnym stopniu są również miesięczne wydatki związane z obsługą pompy.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *