Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Pomiary cukru, dzienniczek samokontroli i inne…

Pomiar cukru

 

Samokontrola to podstawa

Samodzielne wykonywanie pomiarów stężenia glukozy we krwi i zapisywanie tych wartości w dzienniczku samokontroli to bardzo ważny element życia cukrzyka. Pozwala sprawdzić, czy choroba jest dobrze kontrolowana, czy dawki insuliny są idealnie dobrane, w których momentach cukier jest zbyt mały, a kiedy za wysoki. To wszystko zarówno lekarzowi, który naszą cukrzycę prowadzi, jak i nam samym pozwoli zorientować się w całej tej trudnej sytuacji.

Samokontrola jest jednym z podstawowych i najistotniejszych elementów naszej terapii. Na tym, jaki wynik wskaże nam glukometr, czyli urządzenie do pomiaru cukru, opierać będziemy dawkę insuliny, jaką należy sobie wstrzyknąć, by było wszystko tak, jak należy. Wszelkie czynności i nasze decyzje podejmujemy w oparciu o wynik badania właśnie. Umożliwia to nam kontrolę cukrzycy w warunkach domowych, to wielkie ułatwienie i udogodnienie dla chorującego. Codzienny i regularny pomiar pozwala nam w miarę normalnie żyć i funkcjonować.

Za pomocą glukometru dokonujemy pomiarów stężenia glukozy we krwi:

 • na czczo, zaraz po przebudzeniu, by sprawdzić, czy cukier jest w granicach normy, czy ewentualnie należy wziąć „poprawkę”, czy tylko jednostki insuliny, które potrzebne sa nam, by zjeść śniadanie
 • dwie godziny po posiłku, aby przekonać się czy ilość insuliny była adekwatna do skonsumowanego przez nas posiłku
 • przed obiadem, żeby ustalić, ile jednostek insuliny musimy sobie wstrzyknąć do tego posiłku, zgodnie z ilością WW, które spożyjemy (WW to wymienniki węglowodanowe, ale o nich później)
 • dwie godziny po obiedzie, ponieważ wtedy mamy obraz tego, czy danie główne dnia zostało dobrze wyliczone
 • przed kolacją mierzymy cukier, w tym samym celu, w jakim dokonywaliśmy pomiaru przed obiadem i przed kolacją
 • dwie godziny po kolacji, ewentualnie przed snem
 • mierzymy również cukier w każdym momencie, w którym czujemy się dziwnie, nie wiemy, co się z nami dzieje, ponieważ możemy mieć wtedy za niski, albo za wysoki cukier

Glukometr jest naszym sprzymierzeńcem i warto się w niego zaopatrzyć i mieć go zawsze przy sobie, bez względu na porę dnia, czy miejsce pobytu. A już w ogóle nie może być mowy o wyjeździe, o podróży bez tego urządzenia.

Dzienniczek samokontroli to po prostu zeszyt, czy też otrzymany od lekarza mały notesik, notatnik, z tabelkami, w którym zapisujemy nasze pomiary, ilość spożytych WW, godzinę posiłku.

Oceń:
18
2
Komentarzy 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 

52 odpowiedzi na „Pomiary cukru, dzienniczek samokontroli i inne…

 1. MO;) pisze:

  U mnie to do lekarza należy również podawać w zeszycie ilość wziętych jednostek węglowodanów i to co zjedliśmy oraz wszystk ono nam dolegało w okresie między wizytami przeliczniki i ile nam zabija jedna jednostka oraz jeżeli mieliśmy cukier w moczu czy aceton oraz przy pompę bazę nawet jeżeli można zczytać pompę to pani doktor patrzy też do zeszytu popieram taki system ponieważ wtedy można wszystko zobaczyć co się działo i łatwo wtedy wprozadić niektóre potrzebne zmiany

 2. Karolina pisze:

  To prawda napisał MO choruję na cukrzycę 21 lat typ cukrzycy I i pamiętam robiłam w zeszycie tabeli i wpisywałam godziny pomiaru cukrów zjadane węglowodany i ilość jednostek insuliny. Od kilku lat zaniedbałam to i nie mogę się zmobilizować do powrotu prowadzenia zeszytu i zdaję sobię sprawę i czuję, że od kilku lat jestem ospała apatyczna i zmęczona, wiem że to przez brak kontroli od długiego czasu mam podwyższone cukry dawno bo ok 1,5 roku nie robiłam hemoglobiny Ac1 wcześniej miałam 7. muszę się wziąć i robiąc pomiary zapisywać je wówczas będę widziała jak często jest powyżej normy zmobilizuje mnie to do wyrównania.

 3. Kujawska pisze:

  bardzo mi się przydadzą te wiadomości na temat cukrzycy ponieważ teraz mam z nią styczność. a nie wiedziałam co mam robić

 4. Agnieszka773 pisze:

  Mam cukrzyce 14 lat i przeważnie mierze sobie poziom cukru 3-4 razy dziennie,mam glukometr do którego paski kosztują mnie 14 zł.czy mogła bym gdzieś dostać tańszy?

 5. Mariusz pisze:

  Witam!
  ja mam cukrzycę niecałe pół roku, zapisuję tylko wyniki i podane jednostki i mierzę cukry średnio 8 razy dziennie. HbA1C po 3 miesiącach po diagnozie (pierwsze badanie od terapii) 5,9 ( w szpitalu 18,1). Nie spożywam regularnie, zdarza się, że 2 tygodnie nie biorę krótkiej insuliny, tylko bazę. Ograniczam węglowodany i czuję się znakomicie. Precz ze słodyczami i węglowodanami. Nie namawiam nikogo do niczego i jeśli ktoś chce próbować to pod kontrolą lekarza! Surowe warzywa i mięso. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów!

  • Anna autorka pisze:

   Każdy organizm potrzebuje węglowodanów, ponieważ to źródło energii, czy jesteś pod stałą kontrolą lekarską? Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam.

   • Mariusz pisze:

    Tak, jestem pod kontrolą. Miałem bardziej na myśli węglowadany typu pieczywo. Odżywiam się głównie warzywami, rybami i mięsem. Cukier miałem dzisiaj na czczo 101, zjadłem naleśnika z dżemem (wyjątkowo, bo się spieszyłem a nie miałem nic innego w lodówce) i 2 h potem 97 cukier… I zazwyczaj mam dobre, a insuliny dzisiaj znowu wyrzuciłem 200 jednostek, bo ponad miesiąc od otwarcia… Pozdrawiam!

 6. domain pisze:

  Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you
  might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back down the road.
  I want to encourage that you continue your great writing, have
  a nice holiday weekend!

 7. Pingback: belanja online

 8. Pingback: degree courses in singapore part time

 9. Pingback: find out more

 10. Pingback: full tort v. limited tort

 11. Pingback: magnetic sponsoring leads

 12. Pingback: Mitch Atkins

 13. Pingback: www.anti-aging-discovery.info

 14. Pingback: instagram followers

 15. Pingback: quotes

 16. Pingback: Buy HERBALIFe Prices

 17. Pingback: digital agency essex

 18. Pingback: gsxr headlight mod

 19. Pingback: how to be a property agent

 20. Pingback: you could check here

 21. Pingback: my company

 22. Pingback: Download DVDrip

 23. Pingback: Baby Hazel Gingerbread House

 24. Pingback: car accident

 25. Pingback: play online girls game

 26. Pingback: Mandai food factory

 27. Pingback: http://debtconsolidationv.com

 28. Pingback: bonemouse.com

 29. Pingback: replacing electric furnace

 30. Pingback: dora-games/

 31. Pingback: sex positions

 32. Pingback: read more

 33. Pingback: Visit Website

 34. Pingback: http://taxhelpfaq.com

 35. Pingback: http://www.woodfloorfaq.com

 36. Pingback: las vegas seo company

 37. Pingback: northparksg.com

 38. Pingback: Singapore new launch

 39. Pingback: dleedon singapore

 40. Pingback: Bellewoods new launch

 41. Pingback: The Bridge Cambodia Property

 42. Pingback: www.marine-blue.com.sg

 43. Pingback: Graphic design logo design graphic designer branding business design designer print professional

 44. Pingback: cheap instagram likes

 45. Pingback: credit card debt consolidation http://debtconsolidationv.com

 46. Pingback: KeyWestResorts.com

 47. Pingback: LetsRockAutoTransport.com

 48. Pingback: New condo launch Singapore