Mężczyźni częściej umierają z powodu cukrzycy

admin
7 stycznia 2016
brak komentarzy

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim przyniosły zaskakujące wiadomości. Okazało się bowiem, że mężczyznom zagraża większe ryzyko śmierci z powodu cukrzycy niż kobietom. Dlaczego? Podobno przyczyną ma być słynny męski upór i „czynnik macho” – cechy, które sprawiają, że panowie niechętnie ćwiczą, trzymają dietę czy prowadzą higieniczny tryb życia.

Badacze wykazali także, że u kobiet, u których zastosowano leczenie indywidualnie dopasowane do ich potrzeb, ryzyko śmierci w wyniku cukrzycy było o 30% niższe niż u kobiet poddawanych rutynowemu leczeniu. Według dr Marlene Krag z Uniwersytetu Kopenhaskiego zindywidualizowane podejście do pacjentek było dla nich ogromnym wsparciem. Dr Krag podkreśla też, że kobiety chętniej podporządkowują się leczeniu i to właśnie ich podejście pozytywnie wpływa na długoterminowe wyniki terapii.

Irracjonalne obawy mężczyzn?

Mężczyźni z kolei nierzadko postrzegają zmiany stylu życia i dietę, które mają pomóc im zwalczać cukrzycę, jako zagrożenie dla swojej męskości. Dlatego też zdarza się, że uparcie „wymigują  się” od przestrzegania ograniczeń zdrowotnych.

Badania duńskich naukowców były po raz pierwszy przeprowadzone 13 lat temu. Następnie grupę kontrolną zbadano ponownie, aby określić, na ile przestrzeganie zaleceń lekarza wpłynęło na stan zdrowia badanych. Okazało się, że u kobiet ryzyko zawału i komplikacji cukrzycy, takich jak utrata wzroku czy amputacja, spadło o 35%, zaś u mężczyzn takiej zmiany nie zauważono.

Płeć kulturowa jednak ważna

Naukowcy twierdzą, że lepsze wyniki wśród kobiet można wyjaśnić wpływem płci kulturowej i społecznej. Tę kwestię trzeba będzie dokładniej zbadać, tak aby opracować sposoby na skuteczne leczenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn – szczególnie tych „prawdziwych”!

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *