Liczby, liczby, liczby… i glukagon

admin
14 września 2013
brak komentarzy

Cukrzyca na całym świecie dotyka około 250 milionów osób, za kilkanaście lat ta liczba wzrośnie najprawdopodobniej o połowę, do 380 milionów, każdego roku zaczyna na nią chorować cała masa dzieci, około 70 000 rocznie, co 5 minut ktoś zaczyna na nią chorować, co 10 sekund ktoś umiera na skutek powikłań spowodowanych przez tę chorobę. Niestety zamiast spadać, odsetek chorych się zwiększa, jest coraz więcej zachorowań, coraz większej rzeszy ludzi dotyczy cukrzyca. W Polsce choruje około 2 500 000 ludzi, w tym 1/10 to cukrzycy z typem 1, większość chorujących cierpi na drugi typ choroby.

Glukagon

Co to takiego ten glukagon? To po prostu hormon, który działa odwrotnie jak insulina, a więc bardzo potrzebny, gdy dochodzi do hipoglikemii, a raczej do utraty przytomności spowodowanym zbyt niskim stężeniem glukozy we krwi. Podnosi po prostu cukier. W przypadku zdrowego organizmu glukagon i insulina uzupełniają się, ale u osób chorujących na cukrzycę zaburzone są te reakcje.

Glukagon jest naprawdę doskonałym lekiem dla osoby, która na skutek niskiego stężenia glukozy we krwi straciła przytomność. Wtedy nie należy podawać przecież słodkich napojów, bo chory może się zwyczajnie zakrztusić, jedzenia też nie da się podać, jedyny ratunek to wstrzyknięcie glukagonu, by ratować chorego. To najbardziej bezpieczna, skuteczna i szybka metoda interwencji. Zastrzyk może zrobić ktoś z rodziny, czy inny zorientowany, jak go podać i w jakim przypadku, w którym momencie.

Glukagon można kupić w aptece bez recepty, przechowywać go w lodówce. Warto mieć go przy sobie w czasie dłuższych wojaży, wycieczek górskich, rowerowych, pieszych, szczególnie, jeżeli zdarza im się hipoglikemia. Zaleca się podawanie 0,1 – 0,2 mg glukagonu na każde10 kgmasy ciała chorego. Zaczyna działać po 10 minutach, może utrzymać się jego działanie do godziny. Trzeba obserwować chorego i jeżeli po 15 minutach od podania mu glukagonu dalej nie odzyskuje on przytomności należy wezwać pogotowie. Skutki uboczne podawania glukagonu to wymioty, nudności, dlatego po jego podaniu, gdy już odzyska się przytomność, lepiej nie najadać się zbyt obficie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *