Kilka pojęć z zakresu cukrzycy

admin
1 września 2013
brak komentarzy

 

Normoglikemia

To po prostu unormowane stężenie glukozy we krwi, nie wahające się, nie zmieniające jakoś radykalnie. To wynik po prostu taki, jak u zdrowego człowieka, zbliżony jak najbardziej do 100 mg/dl, a w dwie godziny po posiłku do 130-140 mg/dl. To zachowanie równowagi, czasem niebywale trudne dla pacjenta, między podawaną ilością insuliny, a spożywaną ilością pokarmów, węglowodanów. Warto pilnować się i dążyć do jak najlepszych wyników pomiarów stężenia cukru we krwi, bo dzięki temu u nikniemy późniejszych powikłań i będziemy czuć się dobrze. Przestrzegajmy diety, stosujmy intensywną insulinoterapię, samokontrolę, ćwiczmy, wykonujmy ćwiczenia fizyczne.

Intensywna insulinoterapia

Dotyczy osób chorujących na cukrzycę, a polega na tym, by w ciągu całej doby, każdego dnia w miesiącu, stale i regularnie podawać insulinę organizmowi, który jej potrzebuje. Pozwala to na w miarę dobre stężenie glukozy we krwi, zbliżone do wartości u zdrowego człowieka. Ma na celu imitację zdrowego organizmu, pomaga w leczeniu i w normoglikemii. Różnie to wygląda u poszczególnych osób, wszystko zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej, potrzeb danego człowieka. Zazwyczaj stosuje się podawanie insuliny do każdego większego posiłku, trzy razy w ciągu dnia, do tego dochodzi insulina podawana wieczorem, na której bazuje się całą dobę. Ta podawana trzy razy dziennie jest insulina szybkodziałającą, specjalnie wstrzykiwana do posiłków, by zachować równowagę, by cukier nie skoczył raptownie po zjedzeniu czegoś, co zawiera węglowodany.

Dobowy profil glikemii

To oznaczanie stężenia glukozy we krwi wiele razy w ciągu całej doby, które ma na celu obserwację, jak nasz organizm radzi sobie z chorobą, kiedy cukier wzrasta, kiedy maleje jego stężenie w naszej krwi, co może nas zaniepokoić, o której godzinie cos się dzieje niedobrego, może w nocy dochodzi do hipoglikemii? Najważniejsze pomiary to na czczo, zaraz po przebudzeniu, dwie godziny po każdym posiłku, przed snem, o 3:30 w nocy, bo to godzina, w czasie której możemy mieć najniższe stężenie glukozy we krwi. Za pomocą tych pomiarów tworzy się wykres, widać na nim, jak wygląda dobowy profil glikemii właśnie. Wykonywany powinien być raz na jakiś czas, lub wtedy, gdy coś nas niepokoi, mamy wahania cukru, to pomoże i nam samym, i naszemu lekarzowi prowadzącemu podjąć decyzje o dawkach insuliny, o jakichkolwiek zmianach dotyczących naszego życia, poprawieniu jego jakości i bycia zdrowym jak najdłużej, bez powikłań. Można dzięki temu nie popełniać wciąż tych samych błędów, zmodyfikować terapię, zmienić dawkę insuliny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *