Każdy chory na cukrzycę

admin
19 stycznia 2014
brak komentarzy

Każdy chory na cukrzycę człowiek, który interesuje się swoim zdrowiem, podchodzi do tego poważnie i mądrze, z głową ma szanse na jak najbardziej godne i w miarę normalne życie. Ważne, by wiedział jak najwięcej o swojej chorobie, słuchał rad mądrzejszych od siebie, uczył się poprzez doświadczenie, nabierał go na każdym niemalże kroku. W roku 2006 ONZ uznało cukrzycę za chorobę niezakaźną o charakterze epidemii XXI wieku.

Ogólnie

Ponad 5 % Polaków choruje na cukrzycę, przyczyna zachorowania nie jest do końca znana. Różnego typu badania epidemiologiczne i doświadczenia kliniczne pozwalają wysnuć wnioski, że dobre metaboliczne wyrównanie cukrzycy pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań. Niezwykle istotna sprawa to zaangażowanie samego chorego w leczenie, jego edukacja, jeżeli współpracuje on z lekarzem stale i regularnie, słucha jego wskazówek, ma ogromne szanse na życie bez powikłań. Choroba nie przeminie nigdy i musimy sobie to od razu, szczerze powiedzieć, uświadomić. Zawsze już będzie nam towarzyszyć, czy tego chcemy, czy nie. Nie mamy w tym temacie wiele do powiedzenia, możemy sobie ewentualnie ponarzekać. Lepiej jednak pogodzić się z tym i zaakceptować fakty, jak tez robić wszystko, by doprowadzić do normoglikemii. Dobrze wyedukowany chory, jak tez świetnie rozumiejący problemy cukrzycy może aktywnie wpływać na swoje dalsze losy, na swoja przyszłość, która wcale nie musi jawić się wyłącznie w czarnych barwach.

Ograniczenia

Jak wielokrotnie już wspominaliśmy cukrzyca typu 2 wymaga pewnych ograniczeń, szczególnie jeżeli chodzi o pożywienie. Zdrowy tryb życia to w tym wypadku podstawa. Cel, jaki powinniśmy osiągnąć, to wspomniana powyżej normoglikemia, stężenie glukozy we krwi jak najbardziej zbliżone do stężenia glukozy, jaką mają normalni, zdrowi ludzie. Z drugiej strony, trzeba uważać na niedocukrzenia, starać się ich wystrzegać. Ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie stężenie glukozy nie jest wskazana dla naszego organizmu, może grozić różnego rodzaju konsekwencjami. Spośród wskaźników wyrównania cukrzycy ważne są stężenie glukozy we krwi właśnie, oznaczenie hemoglobiny glikowanej, jak też oznaczeni glukozy w moczu.

Zrozumieć cukrzyce

Trzeba mierzyć cukier za pomocą glukometru, czyli prowadzić samokontrolę. Na pewno na czczo, przed posiłkiem i dwie godziny po nim. Mierzymy też ciśnienie tętnicze i kontrolujemy masę ciała. Osoba, która naprawdę dobrze rozumie zasady leczenia cukrzycy, zwłaszcza, jeżeli otrzymuje insulinę, może wraz z lekarzem ustalać, konsultować, współpracować w modyfikacji dawek. Ważne, by obserwowała siebie, wykonywała pomiary glukozy, badała mocz na zawartość cukru i być może ciał ketonowych.

 

Dodatkowa kontrola

Istotną sprawą jest mierzenie stężenia glukozy w naszej krwi za pomocą glukometru w momentach takich jak: gorsze samopoczucie, ból głowy, zęba, przeziębienie, grypa, uczucie zwiększonego pragnienia, stany gorączkowe, wszelkiego typu infekcje.

Nadciśnienie tętnicze

Połowa chorych na cukrzycę typu 2 ma nadciśnienie tętnicze. Niestety może to doprowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych. Mierzmy zatem ciśnienie regularnie, stosujmy się ściśle do zaleceń naszego lekarza prowadzącego. Jeżeli zaniechamy mierzenia i leczenia nadciśnienia tętniczego możemy narazić się na chorobę wieńcową, niewydolność serca, udar mózgu, niewydolność nerek. Współistnienie cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego jest bardzo niekorzystnym skojarzeniem chorób, dlatego zróbmy wszystko, co się da, by do tego nie dopuścić.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *