Grupa ryzyka w cukrzycy

Wśród osób, które mogą zachorować na cukrzycę są ludzie cierpiący na nadwagę, otyłość, tacy, w których rodzinie są cukrzycy, na przykład rodzice lub rodzeństwo, ci, którzy nie lubią ruchu, mało aktywni fizycznie, prowadzący siedzący tryb życia. Nie jest to jednak żadną regułą, cukrzyca może się czasem wziąć znikąd. W moim przypadku tak było, nie należałam do osób z nadwagą, nie mam w rodzinie nikogo chorego na to schorzenie, uwielbiałam ruch na świeżym powietrzu. W dodatku byłam osobą młodą, miałam 22 lata, a czytałam wielokrotnie, że podwyższone ryzyko zachorowania występuje po 45 roku życia. Inna sprawa, że mnie dotknęła cukrzyca typu 1, a tutaj mowa jest raczej o tej drugiego typu. Właśnie jeżeli mamy powyżej wspomnianego 45 roku życia warto co trzy lata robić badania, dlatego, że u połowy chorych w tym wieku nie ma objawów typowych dla cukrzycy. Jeżeli natomiast jest się młodszym, a zbyt często korzysta się z toalety, pije się nadmierne ilości płynów, jest się stale zmęczonym i sennym, pojawiają się na skórze zmiany chorobowe, typu świąd czy grzybica, trzeba udać się jak najszybciej do lekarza. Te zmiany skórne występują w skrajnych moim zdaniem przypadkach, kiedy naprawdę mamy do czynienia z „wielkimi cukrami”, z wysokim stężeniem glukozy we krwi, trwającym od pewnego czasu. Nie pojawi się to na pewno z dnia na dzień.

Jeśli lekarz po zbadaniu nas w wynikach wyczyta, że mamy nieodpowiednią glikemię na czczo, czyli rano, przed posiłkiem, bądź też nietolerancję glukozy, skieruje nas na ponowne badanie i będzie nas bacznie obserwował w kierunku cukrzycy. Warto badać się także w przypadku, gdy mieliśmy do czynienia z cukrzycą w czasie ciąży. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachorujemy na tę chorobę w kolejnych latach, podobnie w przypadku, gdy urodzone przez nas dziecko lub dzieci ważyły powyżej4 kilogramów.

W grupie ryzyka jest także osoba cierpiąca na nadciśnienie tętnicze, na zespół policystycznych jajników, z hiperlipidemią  czy triglicerydów.

W przypadku chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym również możemy mieć powody do niepokoju. Uważam, że warto badać się raz na jakiś czas, ponieważ wcześnie wykryta cukrzyca nie powoduje takiego spustoszenia w organizmie, nie atakuje tak szybko wszystkich narażonych na uszkodzenie organów.

 

Anna Grzyb

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *