Gdy pies ma cukrzycę

admin
3 czerwca 2013
1 komentarz

Cukrzyca bezlitośnie atakuje coraz więcej ludzi, jednak nie tylko my możemy stać się jej ofiarami – zagrożone są także psy!

Choć potencjalnie każdy pies może zachorować na cukrzycę, choroba ta najczęściej dotyka miniaturowe sznaucery,  owczarki niemiecki, golden retrievery oraz pudle. Częściej niż samce chorują samice, zwykle w 6-9 roku życia. Dlaczego również i psy muszą zmagać się z cukrzycą? Przyczyny zachorowań są podobne, jak u ludzi. Komórki wysepek trzustkowych nie produkują wystarczającej ilości insuliny, bez której glukoza nie może przenikać do komórek. W efekcie nie jest w stanie wytwarzać energii niezbędnej do funkcjonowania metabolizmu. Skutkiem tych zmian jest wysoki poziom cukru we krwi oraz w moczu.

Rozpoznanie

piesJak rozpoznać, że cukrzyca zaatakowała naszego psa? Objawy znów przypominają ludzkie symptomy. Piesek częściej oddaje mocz; może więc być odwodniony i mieć większe, niż zwykle, pragnienie. Po pewnym czasie może stać się osowiały, przestaje jeść i zaczyna wymiotować. Wielu właścicieli błędnie interpretuje te objawy i całą winę zrzuca na niewłaściwy pokarm. Niestety, w pewnych przypadkach karma nie ma nic wspólnego ze złym stanem zdrowia pupila, bo przyczyną jest cukrzyca. Oczywiście aby upewnić się, co dolega zwierzęciu, trzeba udać się na wizytę do weterynarza, który ponad wszelką wątpliwość zdiagnozuje problem.

Też możemy leczyć naszego czworonoga

Na szczęście cukrzyca u psów, tak samo jak u ludzi, jest uleczalna. Często leczenie polega na podawaniu codziennych zastrzyków z insuliny oraz na przestrzeganiu ścisłej diety. Decyzja o tym, ile insuliny należy podawać naszemu psu, należy oczywiście do weterynarza i zależy od tego, jak dużego spustoszenia cukrzyca zdążyła już dokonać w wątrobie zwierzaka. W większości przypadków leczenie można przeprowadzać w domu. Mniej więcej po tygodniu diety i przyjmowania zastrzyków weterynarz będzie chciał ponownie zbadać psa i pobrać jego krew do badań – będzie dzięki temu mógł sprawdzić, jak zmienia się poziom glukozy w czasie leczenia.

Absolutnie nie wolno nam zbagatelizować niepokojących objawów, które zauważamy u naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli nie będziemy leczyć cukrzycy, choroba ta może bardzo uszkodzić organy wewnętrzne zwierzęcia, co prowadzi do podatności na infekcje. Zaawansowana postać cukrzycy często powoduje także poważne problemu z centralnym układem nerwowym psa.

Otyłość

Uwaga na otyłość! Zdecydowanie należy jej unikać, gdyż zwiększa ona ryzyko zachorowania na cukrzycę i zmniejsza skuteczność leczenia – pogarsza bowiem wrażliwość organizmu na insulinę.Dlatego gdy u naszego zwierzaka zdiagnozowano cukrzycę, powinniśmy dołożyć starań, by jego waga mieściła się w normie. Co zrobić, jeśli tak nie jest? Nie poddawać się. Warto zastosować dietę bogatą w węglowodany i błonnik, za to ubogą w cukier. Dużą zawartością cukru charakteryzuje się niestety często mokra karma, jak również psie przysmaki.

Badania

Badania dowodzą, że psy chore na cukrzyce mogą żyć tak długo, jak zdrowe osobniki, pod warunkiem, że będą pod dobrą opieką. W największym niebezpieczeństwie są pieski, które dopiero rozpoczynają leczenie. Warto również wiedzieć, iż bardziej prawdopodobną przyczyną śmierci psa są komplikacje cukrzycy, takie jak np. choroby nerek, nie zaś sama cukrzyca.

Podsumowując

Jeśli zauważysz u swego psa któryś z opisywanych objawów, reaguj jak najszybciej. Niektóre symptomy mogą być ledwo zauważalne, ale wnikliwa obserwacja pozwoli Ci zauważyć, że z pupilem dzieje się coś złego. Gdy już znajdziesz się u weterynarza, opowiedz mu jak najdokładniej o swoich spostrzeżeniach. Jeśli zdiagnozuje on cukrzycę, będziesz musiał nauczyć się, jak aplikować zwierzęciu insulinę. Poproś także lekarza, aby polecił Ci właściwą karmę, a sam zadbaj o to, aby pies miał dużo ruchu. I nie martw się! Z pewnością twój najlepszy przyjaciel pod twoją opieką szybko dojdzie do siebie.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Gdy pies ma cukrzycę”

  1. nemo pisze:

    mój pies Nemo chorował na cukrzycę insulinozależną od 9.maja 2012 roku ,wszystko było dobrze aż do środy 19.02 wieczorem kiedy zaczął szukać dalekiego miejsca od nas ,a w czwartek wieczorem odszedł , bardzo mi ciężko bo mam wrażenie że mogłam coś jeszcze zrobić tylko nie wiem co

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *