Finalne badania nad sztuczną trzustką już w 2016

admin
2 sierpnia 2016
brak komentarzy

Już w tym roku mają zostać przeprowadzone ostateczne testy sprawdzające, czy sztuczna trzustka jest bezpieczna i skuteczna – donoszą badacze z University of Virginia Health System.

Rewolucja w medycynie

Jeśli wyniki testów będą pozytywne, sztuczna trzustka znacznie ułatwi życie pacjentom z cukrzycą typu 1. Koniec z nieprzyjemnym kłuciem palców! Sztuczna trzustka, której wprowadzenie będzie oznaczało niezwykły postęp naukowy, kontroluje reakcję organizmu na glukozę i dopasowuje dawki insuliny. Umożliwiłaby zupełnie nowe podejście do leczenia cukrzycy. To implant niewielkiej wielkości, który mógłby znacznie odciążyć cukrzyka, pozwalając mu zapomnieć o wstrzykiwaniu insuliny czy pomiarach cukru we krwi.

W tym roku mają odbyć się dwa badania, w ramach których pacjenci z cukrzycą typu 1 będą korzystać ze sztucznej trzustki, podczas gdy badacze będą sprawdzać, czy poziom cukru we krwi jest prawidłowo kontrolowany oraz czy u pacjentów występuje ryzyko hipoglikemii.

Długotrwałe badania

Sztuczna trzustka będzie także testowana na kilku innych uczelniach. Chociaż badania nad nią trwają już od wielu lat, wciąż nie jest jasne, czy trzustka sprawdzi się w nieprzewidywalnych warunkach ludzkiego organizmu. Na jego funkcjonowanie wpływa bardzo wiele czynników, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Podejmowany wysiłek fizyczny, różne stany psychiczne i silne emocje czy zmiany hormonalne; wszystko to ma wpływ na nasze ciało i ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia cukrzyka. Dlatego, aby wyniki badań nad sztuczną trzustką były miarodajne, należy zgromadzić dane z jak najdłuższego okresu czasu. Zapowiadane na rok 2016 badania będą pierwszą próbą podsumowania kilkumiesięcznego okresu używania sztucznej trzustki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *