Dla kogo pompa insulinowa?

admin
30 sierpnia 2013
2 komentarze

Wielokrotnie w czasie trwania mojej choroby zastanawiałam się nad zakupem pompy insulinowej, która na pewno ułatwiłaby mi życie. Niestety jej koszt był dla mnie zbyt duży, ponadto utrzymanie jej, zakup comiesięcznych „akcesoriów” również wydawał się dla mnie zbyt wielki. Pompa pozostała w sferze marzeń, tych niemożliwych do spełnienia.

To najbardziej nowoczesne urządzenie, jakie może stosować cukrzyk. Osobista pompa insulinowa dawkuje insulinę w sposób precyzyjny, a chorujący na cukrzycę człowiek może w miarę normalnie żyć i funkcjonować. Dzięki temu nie dochodzi do spadków cukru, czy hiperglikemii, pompa stara się odtworzyć niemalże prawdziwy rytm wydzielania insuliny przez zdrowy organizm. Oczywistym jest, że to nie naturalna trzustka i że nie funkcjonuje tak samo, to mimo wszystko urządzenie, potrzebuje sterowania i wiedzy, jaką posiadać powinniśmy, jeżeli chcemy mieć pompę. Jej obsłużenie wymaga od nas sporych umiejętności, a przede wszystkim zaangażowania, musimy podejść do tego z głową, zastanowić się, czy potrafimy zachowywać się konsekwentnie, czy jesteśmy odpowiedzialni i zdyscyplinowani.

Pompa insulinowa programowana jest indywidualnie dla każdego chorego, ponieważ każdy z nas jest inny, ma różne zapotrzebowanie na insulinę, różnimy się wiekiem, płcią, trybem życia, niektórzy z nas powinni stracić na wadze, by czuć się lepiej, inni przybrać. Do pompy używamy tylko i wyłącznie insuliny o szybkim działaniu, nazywając ją albo bazą, albo bolusem. Pierwsza nazwa wiąże się ściśle z zapotrzebowaniem całodobowym, 24-godzinnym, to taka dawka, jaką wydzielałaby nasza trzustka, gdyby była zdrowa, taka podstawa, baza właśnie, na której się opieramy. Bolusy z kolei to dodatkowe dawki, potrzebne do posiłków, by nie następowało zbyt duże stężenie cukru we krwi. I tutaj mamy dwa rodzaje bolusów: proste i złożone. Proste to mniej więcej to samo, co wstrzykiwanie insuliny penem, a złożone dotyczą programowania pompy w taki sposób, by kilka jednostek insuliny było kierowanych do naszego organizmu nie od razu, a rozłożone zostało na kilka godzin. Bolusy złożone potrzebne są przy konsumowaniu posiłków bogatych nie tylko w węglowodany, lecz również w białka, które trawione są wolniej.

Pompa insulinowa to idealne rozwiązanie dla osób chorujących na cukrzycę, możemy się czuć z nią prawie normalnie, jak każdy zdrowy człowiek. Na pewno dobre jest to, że nie musimy tyle razy w ciągu doby się „kłuć”, to dla cukrzyka ogromna dogodność, podobnie jak nie musimy jeść o stałych godzinach, możemy sobie pozwolić na bardziej elastyczny tryb życia i spożywania posiłków, nie uzależniony od choroby. Warto też wspomnieć o tym, że to naprawdę doskonałe rozwiązanie dla dzieci.

Podobne Posty
Komentarze

2 odpowiedzi na “Dla kogo pompa insulinowa?”

  1. Katarzyna pisze:

    NIE akcesorii tylko akcesoriów !
    … zakup comiesięcznych „akcesorii” ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *