Diabetolog

admin
8 grudnia 2013
1 komentarz

Być może nie wszyscy wiedzą, kim jest diabetolog? To po prostu lekarz, specjalizujący się w leczeniu choroby zwanej cukrzycą. Pomaga pacjentowi we wszelki możliwy sposób, by stężenie glukozy we krwi chorego było jak najbardziej zbliżone do stężenia glukozy zdrowej osoby, czyli do 100 mg/l. Diabetolog określa, na jaki typ cukrzycy choruje dana osoba, pomaga ustalić dawkę insuliny lub leków, podpowiada i doradza diabetykowi, jak żyć z chorobą. Wizyta u specjalisty w tej dziedzinie może pomóc, ale niestety cukrzyk tak naprawdę na co dzień musi radzić sobie sam. Opierać się na swoim doświadczeniu, metodą prób i błędów, małymi kroczkami uczyć się funkcjonować wraz z ta wątpliwej sławy przyjaciółką. Cukrzyca będzie bowiem mu towarzyszyć już zawsze, to choroba przewlekła i nieuleczalna.

Dobry diabetolog to podstawa

DiabetologDiabetolog może nas podtrzymać na duchu, bądź też skrytykować nasze zachowanie, jeżeli postępujemy nieodpowiedzialnie. Uświadomi nam, że chodzi w tym wszystkim o nasze własne zdrowie i nasze życie, nikogo innego i musimy się z tym pogodzić. Pewnie, że czasami trudno się oprzeć, tak bardzo chciałoby się zjeść coś słodkiego, niezdrowego. Cukrzyk powinien trzymać się ustalonych reguł, spożywać tylko i wyłącznie produkty, które nie są słodzone, nie zawierają cukrów prostych. W niektórych sytuacjach, raz na jakiś czas na pewno zdarzy się te zasady ominąć szerokim łukiem, ale nie jest to zalecane, ani wskazane. Na co dzień warto dbać o siebie, wykonywać ćwiczenia fizyczne, mierzyć regularnie cukier, jeść produkty zdrowe, urozmaicając dietę różnego rodzaju warzywami, surówkami, czasem konsumując owoce, z których banany i winogrona posiadają najwięcej cukru, więc są najmniej wskazane.

Kiedy pojawiamy się w poradni diabetologicznej?

Zazwyczaj zaraz po leczeniu szpitalnym trafiamy do tego miejsca, tak było również  w moim przypadku. Trafiłam na cudownego lekarza, który zawsze mnie chwalił i mówił, że podaje mnie innym pacjentom za wzór, ponieważ nie poddawałam się i nie miewałam długotrwałych chwil zwątpienia, z tym, że miałam dla kogo żyć, bo mała córeczka czekała na mnie. Niestety na dzień dzisiejszy nie tak łatwo znaleźć dobrego diabetologa,  choć każdy cukrzyk powinien mieć taka opiekę zapewnioną. Pan doktor, o którym wspomniałam przed chwila przyjmuje teraz tylko i wyłącznie prywatnie, a mnie, póki co, na taki luksus nie stać i nie mogę sobie na ową wizytę pozwolić.

Jeżeli lekarz ma podpisaną umowę z NFZ wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, by udać się do diabetologa po poradę. Naprawdę warto z tego typu wizyty skorzystać.

Podobne Posty
Komentarze

Jedna odpowiedź do “Diabetolog”

  1. borys28 pisze:

    Zna ktoś z Was dobrego diabetologa w Warszawie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *