Cukrzyca a prowadzenie pojazdów

admin
17 lutego 2019
brak komentarzy

Cukrzyca nie jest chorobą wykluczającą kierowanie pojazdami mechanicznymi. Musimy jednak mieć na uwadze ryzyko, które niesie za sobą to schorzenie.
W naszym kraju notuje się ponad 2 miliony osób obciążonych cukrzycą . Z racji tego, że choroba ta jest określana jako cichy zabójca, wiele osób nie ma pojęcia o swojej chorobie. W początkowej fazie cukrzyca nie objawia się bólem i nie wykazuje żadnych wyraźnych objawów. W naszym kraju nie ma wymogów, aby osoby starające się o prawo jazdy, miały powinność dostarczyć badanie poziomu glukozy we krwi, dlatego nie zawsze mamy świadomość tego, że możemy znajdować się w gronie osób cierpiących na cukrzycę, a co za tym idzie – nie zdajemy sobie często sprawy z ewentualnego zagrożenia, mogącego pojawić się na drodze.

Czynnikiem ryzyka są: hipoglikemia oraz hiperglikemia, które to przyczyniają się do wystąpienia pogorszenia zdolności poznawczych podczas jazdy.

Hipoglikemia – objawia się wówczas, gdy dochodzi do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi.
W efekcie może ona doprowadzić do:

 1. senności
 2. zaburzenia w zachowaniu
 3. utraty przytomności

Zachowanie osoby z hipoglikemią, przypomina dosyć często osobę po spożyciu alkoholu. Kierowca obciążony chorobą cukrzycową, zawsze powinien zachować wyjątkową ostrożność. Jeśli podczas jazdy nastąpi taki stan, może dojść do poważnego w skutkach wypadku.

Dużym zabezpieczeniem dla kierowcy z cukrzycą jest prawidłowy sposób leczenia oraz tak ważna samokontrola. Wówczas osoba chora na cukrzycę nie powinna obawiać się zagrożenia podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Kierowca chory na cukrzycę, rozpoczynając jazdę powinien:

 1. Sprawdzić poziom cukru we krwi przed rozpoczęciem jazdy.
 2. Zaopatrzyć się w zapas:
  a) płynnej glukozy
  b) tabletek z glukozą
  c) przekąsek
  d) soczków
 3. Po dwóch godzinach jazdy samochodem, najlepiej zatrzymać się na pewien czas, aby odpocząć i uzupełnić niedobory cukru.
 4. Nie jest wskazane prowadzenie pojazdu w porze nocnej.
 5. Należy zachować bezpieczną prędkość jazdy – najlepiej, aby była ona niższa, niż dozwolona, co pozwoli w każdej chwili na zatrzymanie pojazdu w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia oraz samopoczucia.
 6. Warto zaopatrzyć się w bransoletkę oznaczającą cukrzycę oraz kartę ratowniczą.
 7. Jeśli poczujemy niepokój lub objawy głodu, należy wówczas niezwłocznie zatrzymać pojazd i przeprowadzić kontrolę poziomu cukru we krwi.

Kierowca z chorobą cukrzycową, siadając za kierownicą, powinien mieć w zasięgu ręki słodki napój oraz kilka kostek cukru. Bez tego nie powinien rozpoczynać jazdy.
Powikłaniem przy cukrzycy jest również stopa cukrzycowa, która objawia się trudnościami w obsłudze pedałów hamulca, sprzęgła, czy też gazu.
Przy stwierdzonej cukrzycy, do wydania prawa jazdy, wymagana jest opinia diabetologa oraz specjalistyczne badania kontrolne, standardowo wykonywane przy tej chorobie.

Wnioski:
Należy pamiętać o niebezpiecznych powikłaniach, występujących przy schorzeniu cukrzycowym, do których należą przede wszystkim:

 • Retinopatia
 • Jaskra
 • Angiopatia naczyń wieńcowych oraz mózgu
 • Nadciśnienie
 • Nefropatia

Wszystkie wyżej wymienione powikłania w znacznym stopniu mogą przyczyniać się do wystąpienia zagrożenia podczas poruszania się na drodze pojazdami mechanicznymi.

Zawsze wsiadając za kierownicę należy brać pod uwagę stan swojego własnego zdrowia i stopnia zaawansowania choroby. Warto pamiętać o przestrzeganiu głównych zasadach bezpieczeństwa oraz być pod stałą kontrolą poradni diabetologicznej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *