Zasady diety

admin
18 czerwca 2013
brak komentarzy

„Diagnoza, którą pacjent słyszy w gabinecie lekarskim –  ‘cukrzyca, zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi’, jest często przyczyną strachu i poczucia winy. Jeśli lekarz dodatkowo zaleci stosowanie ‘diety cukrzycowej’, pacjent uświadamia sobie, że dotychczasowy sposób żywienia, a także inne czynniki, mogły być bezpośrednią przyczyną złego stanu zdrowia” przekonują nas autorzy książki „Co warto wiedzieć o diecie w cukrzycy” Joanna Wyka, Jolanta Mikołajczak i Jadwiga Biernat.

W przypadku typu 2 cukrzycy na pewno autorki książki na pewno mają rację. Mogę jednak powiedzieć śmiało, że w cukrzycy typu 1, zależnej od insuliny, mowy nie ma o jakimkolwiek poczuciu winy, ponieważ na to, że zachorowaliśmy nie miał wpływu prowadzony przez nas tryb życia i spożywane przez nas posiłki. Starałam się zawsze prowadzić aktywny tryb życia, biegałam po lesie, jeździłam na rowerze, mieszkałam na czwartym piętrze, więc codziennie kilkanaście razy wraz z dzieckiem „latałam” po schodach na górę i z powrotem. Przy małej latorośli nie dałoby się usiedzieć na miejscu, czy konsumować obfite posiłki, spędzałyśmy czas na świeżym powietrzu, w piaskownicy, na działce.

Wracając do typu 2 tutaj naprawdę ważna była nasza dieta, a raczej jej brak. Ludzie, którzy zaczynają cierpieć na ten typ cukrzycy być może zbyt mało się ruszali, przebywali niewiele na świeżym powietrzu, spacerując, zjadali zbyt obfite posiłki, często tłuste, bogate w kalorie, ale na pewno nie w wartości odżywcze.

Trzeba we wszystkim zachować umiar, dbać o swój stan zdrowia, zrozumieć, że teraz wszystko się zmieni, przede wszystkim musimy zaś rozpocząć od tego, że warto zmienić nasze podejście, myślenie. Musimy zrozumieć, zarówno my, chorujący na cukrzyce typu 1, jak też ci, którzy cierpią na typ 2, że wszystko tak naprawdę zależeć będzie teraz od nas samych. Nie chodzi tylko o leczenie, istotne jest spożywanie regularnych posiłków, samokontrola, ruch.

Dieta powinna być wprowadzona od razu, zgodnie z tym, jak powinni odżywiać się wszyscy ludzie, po prostu zdrowo, zgodnie z racjonalnymi zasadami żywienia. Musimy brać pod uwagę wartość kaloryczna produktów, zależnie od tego, ile ważymy, w jakim jesteśmy wieku, jakiej płci, jak bardzo aktywni fizycznie jesteśmy, czy nie cierpimy na nadwagę, bądź też otyłość. Ważną sprawą jest także to, czy nie obciąża naszego organizmu jakaś dodatkowa choroba.

Dieta to jeden z najważniejszych elementów leczenia, musimy to zrozumieć i pogodzić się z tym. Czasami jest to szczególnie trudne, zwłaszcza dla osób takich, jak ja, które kochają jedzenie i nigdy wcześniej nie potrafiły stosować żadnych diet. Nie mamy jednak wyjścia, jeżeli chcemy żyć, w miarę normalnie i bez powikłań. Taka jest prawda i nic tego nie zmieni, płacz, gniew, złość, pytanie, dlaczego nas to spotkało. Musimy wziąć się w garść, zakasać rękawy i podjąć walkę o odpowiednie stężenie glukozy we krwi, o pozbycie się zbędnych kilogramów, o to, byśmy mieli chęci i siłę, by zacząć się ruszać. Nikt inny za nas tego nie zrobi, ani lekarz, ani członkowie naszej rodziny. To my musimy wziąć się za siebie, szczególnie jeżeli cierpimy na nadwagę czy otyłość.

Podobne Posty
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *