Objawy cukrzycy

Nierzadko zdarza się, że osoba chora na cukrzycę nie wie o swojej chorobie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że symptomy tej choroby same w sobie nie budzą podejrzeń. Jednak należy zachować czujność, ponieważ dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu można uniknąć poważnych komplikacji cukrzycy!

A oto najczęstsze objawy cukrzycy:

 • Częste oddawanie moczu

Czy zauważyłeś, że ostatnio częściej odwiedzasz łazienkę? Kiedy poziom glukozy w Twojej krwi wzrasta, pojawia się potrzeba częstszego oddawania moczu. A jeśli insulina w Twojej krwi nie spełnia swojej roli, to nerki nie są w stanie transportować glukozy do naczyń krwionośnych. Aby więc rozcieńczyć glukozę, nerki pobierają wodę z krwi – przez to Twój pęcherz się wypełnia.

 • Wzmożone pragnienie

Za częstymi wizytami w toalecie idzie oczywiście duże pragnienie, ponieważ organizm chce uzupełnić płyny. Pomyśl, czy nie pijesz ostatnio więcej, niż zwykle?

 • Duży apetyt

Jeśli insulina w krwi nie działa tak, jak powinna, lub kiedy jej brakuje, komórki nie dostają energii. W takim przypadku Twoje ciało może domagać się energii z innego źródła – z jedzenia. Dlatego cukrzyca często wiąże się ze sporym apetytem.

 • Przybieranie na wadze

Ten symptom jest naturalną konsekwencją wymienionego powyżej dużego apetytu.

 • Duża utrata wagi

Ten problem najczęściej dotyczy osób z cukrzycą typu 1. Twój organizm nie wytwarza insuliny, a komórki nie dostają życiodajnej glukozy – organizm musi więc poszukiwać innych źródeł energii. Dlatego zaczyna spalać tkankę mięśniową i tłuszcz. Utratę wagi łatwo zauważyć u chorych na cukrzycę typu 1, ponieważ zaczyna się ona gwałtownie, w przeciwieństwie do stopniowo postępującej cukrzycy typu 2.

 • Duże zmęczenie

Jeśli problemy z insuliną sprawiają, że glukoza nie dociera do komórek i nie zaopatruje ich w energię, będziesz czuł się zmęczony i ospały.

 • Nerwowość

Może być skutkiem braku energii.

 • Problemy ze wzrokiem

Diabetycy mogą mieć kłopoty ze wzrokiem. Na szczęście można je wyleczyć, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia. W najpoważniejszych przypadkach problemy ze wzrokiem mogą zakończyć się utratą wzroku lub długotrwałymi problemami z widzeniem.

 • Wolno się gojące siniaki i rany

Być może zauważyłeś, że ostatnio potrzeba więcej czasu, aby Twoje siniaki i ranki się wygoiły? Wysokie stężenie cukru w krwi może spowalniać ten proces.

 • Problemy skórne i grzybice

Twoje ciało może mieć poważne trudności z pozbywaniem się infekcji z powodu dużego stężenia cukru we krwi. Kobiety zmagające się z cukrzycą mogą mieć szczególne problemy z wyleczeniem się z infekcji pęcherza lub miejsc intymnych.

 • Swędząca skóra

Także świąd skóry może być objawem cukrzycy, więc nie można go zbagatelizować.

 • Spuchnięte, zaczerwienione lub odrywające się dziąsła i ich infekcje

Czy Twoje dziąsła są wrażliwe, czerwone lub opuchnięte? Jeżeli tak, to może to sygnalizować cukrzycę. Zęby z kolei mogą stać się luźne, jako skutek odrywających się dziąseł. Również infekcje dziąseł często łączą się z cukrzycą.

 • Dysfunkcje seksualne u mężczyzn

Jeśli masz ponad 50 lat i często doświadczasz problemów z erekcją, sprawdź, czy nie ma to związku z cukrzycą.

 • Drętwienie lub mrowienie, szczególnie stóp i dłoni

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może powodować uszkodzenie nerwów i małych naczynek krwionośnych, które odżywiają te nerwy. W efekcie może pojawić się nieprzyjemne mrowienie lub/i drętwienie stóp i dłoni.

 

Diagnoza: cukrzyca?

 

Cukrzycę można zdiagnozować dzięki badaniu moczu, które pozwoli stwierdzić, czy w Twojej krwi jest nadmiar glukozy. Zwykle badaniu temu towarzyszy także badanie krwi, które mierzy poziom glukozy i może potwierdzić cukrzycę.

 

Jeśli zauważasz u siebie któreś z powyższych objawów, nie zwlekaj – porozmawiaj z lekarzem!