Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Typowy cukrzyk

Jak wygląda taki typowy, statystyczny diabetyk?

Czy to osoba młoda, dziecko, czy starsza, schorowana, cierpiąca i na inne schorzenia, powikłania związane z wieloletnim leczeniem? Według badań, jakie zostały wykonane to człowiek od 50 do 70 lat, rencista albo emeryt, niepracujący w każdym bądź razie, bez studiów, raczej po szkole średniej, częściej kobieta niż mężczyzna. Ważą mniej więcej 80 kg, mając około 160 wzrostu, mają więc nadwagę lub cierpią na otyłość. Połowa z nich korzysta z leków przeciwcukrzycowych. Wychodzi na to, że to cukrzyk chorujący na drugi typ cukrzycy, a gdzie są ci, którzy chorują na typ 1? Szczupli, młodzi ludzie, niejednokrotnie dzieci, u których w rodzinie nikt nie choruje na tę chorobę?

Jak to się stało?

Rozpoznanie choroby u tego typowego chorego to przypadek. Nie podejrzewał dany cukrzyk, że choruje, choć czuł się nie najlepiej, żeby nie powiedzieć źle. Jak wykryto u niego chorobę? W przypadkowym badaniu, rutynowym, u lekarza pierwszego kontaktu, u którego leczy się dalej, wielu z tych statystycznych nigdy nie odwiedziło diabetologa, korzysta z rad tylko i wyłącznie lekarza pierwszego kontaktu.

Niewiedza

Niestety ciągle wiedza na temat cukrzycy jest niewielka, gdybym kiedykolwiek słyszała coś o tej chorobie, gdy 9 lat temu na nią zachorowałam, na pewno nie dowiedziałabym się o niej w tak drastyczny sposób, a moi bliscy nie musieliby przezywać tak dużego stresu, wręcz koszmaru. Śpiączka, bo to za jej sprawą dowiedziałam się o chorobie jest konsekwencją wysokich cukrów i wystarczyłoby jedno badanie, bym jej uniknęła, bym zaczęła się leczyć i szybciej doszłabym do siebie. Być może ominęłyby mnie też powikłania cukrzycowe, na jakie zaczęłam cierpieć zaraz po wykryciu choroby, wysokie stężenie glukozy we krwi, podczas, gdy nie wiedziałam, ze choruję dały o sobie znać. Od tamtej pory na szczęście jakoś sobie radzę, a nade wszystko cieszę się, że żyję.

Oceń:
3
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *