Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Stopy tak ważne dla cukrzyka

Oglądaj codziennie swoje stopy!

Człowiek chorujący na cukrzycę powinien oglądać codziennie swoje stopy. Jeśli mamy problem ze schyleniem się, ponieważ mamy na przykład zbyt dużą masę ciała, możemy wykorzystać do tego celu lusterko, albo poprosić kogoś bliskiego o pomoc, szczególnie, jeśli mamy słaby wzrok i użycie lusterka niewiele nam da.

foot-5034_640Nasz stopy powinniśmy myć codziennie, dbać o nie szczególnie, korzystać tylko z wody letniej, zbliżonej w temperaturze do 37 stopni C. Do mycia wykorzystujmy specjalne kosmetyki dla diabetyków lub myjmy je zwyczajnym mydełkiem toaletowym.  Stopy powinniśmy po umyciu dokładnie wytrzeć, osuszyć, zwracając baczną uwagę na przestrzenie między palcami. Warto korzystać też z kremu nawilżającego, jeśli nasze stopy są wysuszone lub talku, pamiętając, by ominąć przestrzenie między palcami, bo tam może dojść do ran. Nie powinniśmy samodzielnie usuwać modzeli czy odcisków, lepiej nie eksperymentujmy na własnym stopach. Może to doprowadzić do poważnej infekcji, z którą trudno będzie sobie później poradzić. Nie wolno stosować nam żądnym specjalnie na odciski stworzonych kosmetyków czy preparatów, ani plastrów, ani płynów, czy tez kremów. Lepiej udać się do specjalisty, pedikiurzysty, by on zajął się profesjonalnie nasza przypadłością. Oczywiście nie zapomnijmy poinformować o tym, że chorujemy na cukrzycę, bo to ważna w tym przypadku sprawa.

Jeżeli zaniedbamy pielęgnację stóp może nas to doprowadzić do ciężkich kłopotów zdrowotnych w późniejszym okresie czasu. Problemy ze stopami przy cukrzycy są spowodowane uszkodzeniem nerwów czyli neuropatią, jak również uszkodzeniem obwodowych naczyń krwionośnych czyli  makroangiopatią. Raz do roku powinniśmy zgłosić się do lekarza specjalisty, na kontrolę stóp. Zajmują się tym podiatrzy, chiropodzi certyfikowani lub pielęgniarki specjalizujące się w cukrzycy. Pamiętajmy, by nie używać do mycia gorącej wody, może to grozić oparzeniem stóp. Codziennie zmieniajmy skarpetki czy rajstopy, nie chodźmy na boso. Nośmy wygodne buty. Skarpetki ani obuwie nie powinny nas uciskać. Buty dopasowane byłyby idealne dla cukrzyka, do tego oddychające. Dobrze byłoby codziennie, przed założeniem butów sprawdzić ręką wnętrze obuwia, czy w środku nie czeka na nas jakaś „niespodzianka”, przez którą moglibyśmy się zranić, typu szpilka, kamyk, śrubka. Mogłoby to spowodować otarcia stóp lub skaleczenie. Nowe buty również powinny być dopasowane, bo odciski w przypadku cukrzyka mogą grozić poważniejszymi następstwami.

Sprawdzajmy, czy na stopach nie pojawiają się przebarwienia, owrzodzenia, otarcia lub stwardnienie naskórka. Objawem zakażenia mogą być także czerwone, opuchnięte albo gorące stopy. Do pielęgnacji nie stosujmy ostrych przyborów, środków chemicznych czy urządzeń elektrycznych. Do skracania paznokci najlepiej używać pilniczka, opiłować je równo, nie powinny one być ani za długie, ani zbyt krótkie. Stwardniałą skórę i nagniotki często regularnie usuwajmy za pomocą pumeksu. Korzystanie z pudru, szczególnie w przestrzeniach między palcami pomoże w ochronie przed grzybicą. Nie zbliżajmy stóp do grzejników, czy jakichkolwiek innych źródeł ciepła. Uważajmy, by nie kaleczyć stóp, bądźmy rozsądni.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa obawia się zaburzonym odczuwaniem bólu, niedokrwieniem stóp, gorszym gojeniem się ran, deformacją kości, tworzeniem się odcisków, stwardnień, owrzodzeń i stanów zapalnych. Aby uniknąć długotrwałego leczenia, operacji czy powikłań, lepiej staraj się jak najdłużej utrzymać sprawność ruchową kończyn dolnych, przestrzegając zaleceń lekarza, który Cię prowadzi. Warto zwrócić baczną uwagę na pierwsze symptomy zaburzonego ukrwienia, drętwienie, marznięcie, bóle palców, stóp i cierpnięcie łydek.

Otocz swoje stopy specjalną troską!

Oceń:
4
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *