Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Recenzja książki „Gimnastyka diabetyka”

Takie poradniki dla osób chorych na cukrzycę, które chcą być aktywne, które mają zamiar wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swoje zdrowie są naprawdę niebywale potrzebne. Ten tytuł napisany jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla przeciętnego zjadacza chleba, w przypadku cukrzyka oczywiście chleba ciemnego, pełnego wartościowych składników i błonnika, rzecz jasna.

Już na samym początku mamy niebywale ciekawy, wiele mówiący i mądry cytat:

„Ruch może zastąpić wiele leków, żaden lek nie zastąpi ruchu.” dr Wojciech Oczko

O czym jest książka?

Dowiadujemy się tutaj mnóstwa istotnych informacji, dotyczących cukrzycy. Autor przedstawia nam rodzaje choroby, role glukozy i insuliny w naszym organizmie, mówi o hormonach, wymienia nam rodzaje wysiłków fizycznych, mówi, że po treningu możemy, a nawet mamy prawo i powinniśmy być wyczerpani, zmęczeni, ale wymioty, zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi to objawy, które niestety dyskwalifikują nas do ćwiczeń fizycznych. Tłustym drukiem zwraca naszą uwagę na sprawy naprawdę ważne, takie jak na przykład to, że przy cukrze powyżej 250 mg% w warunkach domowych niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych.  Mamy tu różnego rodzaju tabele, pokazujące nam, jak wyglądają poszczególne istotne w różnych kwestiach sprawy, związane z wysiłkiem fizycznym, takie jak tętno, mierzone przed i po ćwiczeniach, stężenie glukozy przed wysiłkiem i po nim, ankiety, ukazujące nam poziom cukru poszczególnych pacjentów przed wykonywaniem ćwiczeń i po nich, jak też odpowiedzi na pytania, ile razy dana osoba ćwiczy w tygodniu, jak długo choruje na cukrzycę, czy często po ćwiczeniach spada jej cukier?

Ćwiczenia i porady

Znajdziemy tu również mnóstwo przydatnych ćwiczeń, są rysunki, porady, jak dane ćwiczenie wykonywać, w jaki sposób, i tak są tutaj ćwiczenia stóp, bardzo ważne dla diabetyka, ćwiczenia rozgrzewające przed marszem, biegiem, czy jazdą na rowerze, zestawy ćwiczeń gimnastycznych. Jest poruszony temat stresu, tańca, zabawy, pracy zawodowej, seksu, jest kilka słów o masażu, korzystaniu z sauny, czy solarium, jest zagadnienie sportu, turystyki, rekreacji, mamy parę zdań na temat odwodnienia, do którego może dojść w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Są informacje na temat powikłań cukrzycowych, jak stopa cukrzycowa, neuropatia, retinopatia, nefropatia, czy chorób układu krążenia. Wymienione zostały wskazania do ćwiczeń i przeciwwskazania do ich wykonywania, korzyści z uprawiania regularnie ćwiczeń fizycznych.

Książkę polecam jak najbardziej, może okazać się przydatna każdemu cukrzykowi, jak też osobie, która mieszka, opiekuje się diabetykiem. Osobiście często do niej wracam i korzystam z porad, jakie tam znalazłam, jak też wykonuję ćwiczenia zalecane przez autora tego poradnika.

„Gimnastyka diabetyka. Cukrzyca a wysiłek fizyczny. Poradnik dla pacjentów.” Autorstwa Antoniego Buczkiewicza, Wydawnictwo ViMedia, 2009 r.

Oceń:
1
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *