Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Przekłamania na temat cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która wiąże się z wieloma przekłamaniami, właściwie nie wiadomo, czym spowodowanymi, skąd biorą się te niepotwierdzone informacje, kto je wymyśla, rozsiewa? Jak można myśleć, że cukrzyca wywołana jest przez jedzenie w nadmiarze cukru? Skąd biorą się takie pomysły? Z niewiedzy…

Absurdy:

  • Cukrzyca typu 2 to choroba postępująca. Na początku być może wystarczają tabletki, ale czasem trzeba przestawić się na insulinę, i nie znaczy to wcale, jak uważa spora ilość osób, że ta cukrzyca była zaniedbana, czy źle prowadzona. Czasami nie trzeba brać leków, wystarczy zmiana stylu życia, ale każdy organizm jest inny i to, co jednemu pomaga, dla innego może być niewystarczające.
  • Choroba ta nie skutkuje tym, że zachoruje się na grypę szybciej niż ktoś, kto jest zdrowy. Warto dbać o siebie, ale odporność, czy podatność na grypę nie ma nic wspólnego z istnieniem cukrzycy.
  • Diabetyk może jeść tylko i wyłącznie produktu przeznaczone dla cukrzyków. Nieprawda. Dieta osoby chorującej na cukrzycę nie różni się wcale od tego, co powinien jeść każdy zdrowy człowiek, z tym, że zapominamy o tym, machniemy ręką, bagatelizujemy. Każdy z nas powinien zdrowo się odżywiać, jeść zdrowe produkty, świeże, dostarczające witamin, soli mineralnych, wszystkiego tego, co niezbędne jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta każdego człowieka powinna być bogata i różnorodna, urozmaicona, nie należy jeść dzień w dzień ciągle tego samego.
  • Cukrzyca typu 2 spowodowana jest tylko i wyłącznie otyłością. Nie, nie jest tak. To jedne z głównych czynników, ale nie jedyne. Tutaj ma znaczenie czynnik genetyczny również, jeżeli w rodzinie ktoś cierpi na cukrzycę, do tego mamy nadwagę lub otyłość, to jesteśmy w grupie ryzyka.

Cukrzycę można ignorować. Nieprawda!!! Należy o niej myśleć, leczyć się i dbać o siebie, a na pewno lepiej zaczniemy się czuć i nie będzie dochodziło do niebezpiecznych, zagrażających życiu sytuacji. Co roku mnóstwo osób umiera z powodu cukrzycy, ponieważ bagatelizuje ją, bo to choroba, która nie boli. Nie boli, ale tylko do czasu, paskudne powikłania, nie wyrównanie cukrów, śpiączka, to naprawdę choroba, której nie należy lekceważyć! Można umrzeć z powodu zawału lub udaru, co jest powikłaniem cukrzycy. Cukrzyca zwana jest cichym zabójcą.

Oceń:
4
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *