Popularni ludzie żyjący z cukrzycą

By in znani ludzie i cukrzyca
0 0 0 2 komentarze

Zaciekawiła mnie ostatnio pewna kwestia, a mianowicie zaczęłam się zastanawiać, jak sławni ludzie radzą sobie z chorobą zwaną cukrzycą. Kto z tych Ważnych mniej lub bardziej, znanych, dotknięty jest tą słodką, przewlekłą przypadłością?

Znani  ludzie z cukrzycą:

 • Mandaryna, była żona Michała Wiśniewskiego, Marta Wiśniewska, z domu Mandrykiewicz. Aktywna niebywale, wspaniale radzi sobie z chorobą. Pomimo tego, że należy do diabetyków tańczy, śpiewa, jest wygimnastykowana i wysportowana. Otwarcie mówi o swojej chorobie, używa pompy insulinowej i żyje z cukrzycą od wielu już lat.
 • Sportowiec Michał Jedliński słyszałam, że jest cukrzykiem. To wioślarz polski, czterokrotny mistrz świata. Mężczyzna ten pokazuje swoją postawą, że cukrzyca nie oznacza końca, że nie przekreśla sportowej kariery. Warto dążyć do spełniania marzeń, wytrwale iść do przodu, realizować pragnienia. Oczywiście bycie cukrzykiem nakłada na osobę aktywną fizycznie pewnego rodzaju ograniczenia, ale nie oznacza zerwania ze sportem. Wystarczy trenować „z głową”, myśleć o tym, pamiętać o swojej chorobie.
 • Pięknie śpiewająca polska piosenkarka, o pseudonimie Paulla, Paulina Ignasiak wielokrotnie mówiła o swojej cukrzycy. Radzi sobie z nią podobnie jak inni popularni i znani ludzie, jak każdy człowiek, najlepiej jak się da, jak to tylko możliwe.
 • Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, polityk i wieloletni działacz, lider Solidarności, Lech Wałęsa, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1990-1995 również boryka się z tym przewlekłym schorzeniem.

Wymienić tutaj możemy także:

 • premiera ZSRR Nikitę Chruszczowa
 • prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa
 • malarza Paula Cezanne’a
 • Anne Rice, pisarkę, która jest autorką między innymi książek o wampirach czy czytanego przeze mnie ostatnimi czasy „Daru wilka”.
 • Światowej sławy piosenkarka i kompozytorka Aretha Franklin także dotknięta jest tą nieuleczalną przecież chorobą.
 • Legendarny Elvis Presley, piosenkarz i aktor amerykański również chorował na cukrzycę.
 • Nasz polski muzyk i kompozytor Zbigniew Hołdys należy do „słodkich”, podobnie jak artysta kabaretowy Andrzej Zaorski.

Zwykli i niezwykli ludzie

Nie tylko zwykli ludzie chorują na cukrzycę, nie omija ona gwiazd światowej sławy, niezwykle utalentowanych osób, ponieważ w obliczu cukrzycy, jak też innych schorzeń wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie różnimy się niczym. Ważne jest nasze podejście do tej przewlekłej i nieuleczalnej choroby, to, czy wierzymy w siebie, w swoje pasje, w swój talent. Nie musi nam ona w niczym przeszkadzać. Nie stanie się wymówką, nie musi być naszą słabością, nie pozwólmy jej na to. Wystarczy samozaparcie, wiara w siebie, zdyscyplinowanie. Doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach pomagają w codziennych zmaganiach z cukrzycą. Oczywiście jest to choroba, z którą niełatwo jest żyć, ale warto zacisnąć zęby i nie poddawać się. Wszystko zależy bowiem od nas samych. Siedzenie i zamartwianie się, myślenie o możliwych powikłaniach nic nam nie da. Zamknięcie się w sobie i wypłakiwanie w poduszkę, w samotności także na dłuższą metę nie ma sensu. Musimy pogodzić się z rzeczywistością, z tym, że chorujemy i żyć. Wierzyć w swoje możliwości. Jeżeli potrafimy śpiewać, róbmy to. Jeśli mamy zdolności aktorskie, wykorzystajmy je. Może mamy dryg do sportu? Ćwiczmy i walczmy o samych siebie, bo warto. Warto zmierzyć się z własnymi słabościami i nie poddawać się, jak chociażby pisarz Ernest Hemingway albo Halle Berry, piękna i niezwykle utalentowana aktorka.

Oceń:
12
4
Komentarzy 2
  • Jagna
  • 8 stycznia 2014
  Odpowiedz

  Dobry artykuł. Pozdrawiam!

  • Karina
  • 15 czerwca 2014
  Odpowiedz

  Z tego co wiem to Nick Jonas też choruje na cukrzycę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *