Naukowcy odkryli molekularne powiązanie między cukrzycą typu 2 a zaburzeniami psychicznymi

By in cukrzyca typu 2
0 0 0 No comments

Nowe badania opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym FASEB Journal udowadniają, że gen, które u osób chorych na schizofrenię jest zmutowany, oddziałuje także na funkcjonowanie komórek beta w trzustce, odpowiedzialnych za produkcję insuliny i tym samym za odpowiedni poziom cukru we krwi.

Gen DISC1 przyczyną chorób

W lutowym wydaniu FASEB Journal pojawia się artykuł, który wskazuje na możliwe połączenie genetyczne między niektórymi zaburzeniami psychicznymi a cukrzycą. Polega ono na tym, że gen nazywany DISC1, który jest uszkodzony u chorych na schizofrenię, zaburzenia afektywne dwubiegunowe i niektóre typy depresji, wpływa na funkcjonowanie komórek beta w trzustce, które produkują insulinę.

Amerykanie sprawdzili, jak działa DISC1, w eksperymencie z udziałem dwóch grup myszy. U zwierząt, u których gen był zmutowany, komórki beta obumierały i wytwarzane były mniejsze ilości insuliny. DISC1 odpowiada za kontrolę działania białka znanego jako GSK3β – musi je hamować, ponieważ w przeciwnym razie uszkadza ono komórki beta.

Jedno białko, wiele ról

Naukowcy przyznają, że związek między cukrzycą a zaburzeniami psychicznymi może zaskakiwać, lecz przypominają, że nie jest nowością, iż pojedynczy gen lub białko może odgrywać w ludzkim organizmie kilka różnych ról. Specjaliści mają nadzieję, że dzięki temu nowemu odkryciu uda się opracować nowe terapie lub stworzyć sposoby zapobiegania obu chorobom.

Oceń:
1
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *