Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Lucentis może zapobiegać utracie wzroku przez cukrzyków

W badaniach przeprowadzonych przez Diabetic Retinopathy Clinical Research Network wykazano, że Lucentis, lekarstwo stosowane w formie zastrzyku podawanego do oka, może być skutecznym sposobem na zapobieganie uszkodzeniu wzroku lub jego utracie.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie twierdzą, że wnioski, które wypływają z ich badań, stanowią przełom w leczeniu chorób oka związanych z cukrzycą. W badaniach porównano Lucentis z panretynalną koagulacją laserową, którą wykorzystuje się w leczeniu oczu u pacjentów cierpiących na retinopatię cukrzycową. Zauważono, że Lucentis daje lepsze efekty niż laseroterapia, jeśli chodzi o polepszenie widzenia środkowego, a dodatkowo nie wiąże się z efektami ubocznymi, które mogą występować przy leczeniu laserem. Są to na przykład pogorszenie widzenia nocą lub problemy z widzeniem peryferyjnym.

Lepszy nowy sposób czy zapobieganie?

Zastrzyk z Lucentis podawany jest bezpośrednio do gałki ocznej. Można powtarzać go co miesiąc lub co kilka miesięcy. Działanie lekarstwa opiera się na redukcji puchnięcia wokół siatkówki. Choć jednak Lucentis jest bardzo obiecujący, lekarze podkreślają, że w przypadku retinopatii cukrzycowej najlepszymi środkami zaradczymi są – jak zwykle – wczesna diagnoza i zapobieganie.

Badacze zwracają uwagę, że regularne badanie wzroku, które przez wiele osób jest zaniedbywane lub wykonywane rzadziej niż raz na rok, pozwala na wczesne wykrycie chorób oczu spowodowanych przez cukrzycę. To z kolei zwiększa szanse na wyleczenie takich chorób.

Podsumowując, najlepszym sposobem na walkę z chorobami oczu jest stosowanie się do zaleceń lekarza odnośnie do przyjmowanych lekarstw, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, niepalenie i regularna aktywność fizyczna. Pamiętajmy o tym – w końcu każdy wie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Oceń:
0
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *