Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Post może uchronić Cię przed cukrzycą i innymi chorobami

Dr Mark Mattson z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia twierdzi, że krótkotrwały post wraca do łask jako sposób leczenia niektórych chorób. Może być pomocny szczególnie w przypadku osób, które przyswajają wiele kalorii, natomiast niewiele z nich spalają, co może z czasem przyczyniać się do występowania chorób takich jak nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość czy cukrzyca.

Jak pościć?

Przez poszczenie rozumiemy jedzenie małych posiłków lub całkowita z nich rezygnacja przez pewien czas. Taki czasowy post może na przykład polegać na ograniczeniu spożywanych kalorii do mniej niż 600 przez dwa dni w tygodniu (przez pozostałych pięć dni możemy wtedy jeść normalne posiłki) lub na ograniczaniu jedzenia co drugi dzień – każdy może sam sprawdzić, który rodzaj postu najbardziej mu odpowiada.

Dr Mattson obalił także mit dotyczący zjadania trzech posiłków dziennie. Twierdzi, że ta tradycja pochodzi z dawnych czasów, gdy ludzie ciężko pracowali na farmie – potrzebowali przez to posiłków, które dodawały im siły do pracy fizycznej. Trzy posiłki były optymalnym sposobem na rozłożenie kalorii w ciągu dnia, jak również na utrzymywanie więzi społecznych – mówi dr Mattson. A teraz? Współczesny człowiek zużywa mniej energii, za to przyswaja zbyt dużo kalorii. Dlatego czasowy post może przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Najpierw spytaj lekarza

Zalety poszczenia są zaskakujące – mózg zaczyna lepiej funkcjonować, jest bardziej odporny na stres i polepszają się jego funkcje kognitywne. Poza tym wolniej wzrasta poziom insuliny, poprawia się wrażliwość wątroby i mięśni na insulinę, zmniejsza się częstość pracy serca w spoczynku oraz obniża ciśnienie. Ale to nie koniec. Zdaniem dr. Mattsona za pomocą postu można leczyć choroby takie jak rak, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Parkinsona, a nawet – Alzheimera. Pamiętajmy jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o krótkim przegłodzeniu się! Jego wskazówki pomogą nam dobrać rodzaj postu do naszych potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości naszego organizmu.

Oceń:
3
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *