Cukrzyca, co zmieniło się przez lata?

By in co się zmieniło przez lata w cukrzycy, cukrzyca postęp
0 0 0 No comments

To że, cukrzyca jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną i niebezpieczną. Nie oznacza to jednak, że nic się w jej leczeniu nie zmienia, iż nie wprowadza się nowych leków, zamienia jednego rodzaju insuliny na inną, bardziej nowoczesną. Lekarze starają się ułatwiać diabetykom życie najbardziej jak to tylko możliwe, dobierając leczenie indywidualnie do potrzeb pacjenta. Analizując jego poziomy stężenia glukozy we krwi, ilość ruchu, tryb życia i stadium zaawansowania choroby. Biorą też pod uwagę to, czy istnieją jakieś powikłania u danego cukrzyka, czy też nie dotyczą go one w żadnym stopniu.

Wiemy więcej!

Kto z młodszych cukrzyków pamięta o tym, jak było kiedyś? Mamy o tym w ogóle jakiekolwiek pojęcie? Cukier możemy sobie zmierzyć w warunkach domowych, wystarczy zakupić paski i glukometr. A peny? Czy kiedyś z nich korzystano? Czy były w powszechnym użyciu te malutkie „długopisiki”? Medycyna we wszystkim możliwych dziedzinach idzie do przodu, rozwija się, podobnie jest w przypadku naszej słodkiej choroby! Zmianie uległy poszczególne elementy leczenia, terapii, obraz cukrzyka w oczach osób zdrowych także ewoluuje. Coraz więcej ludzi ma świadomość, że istnieje takie schorzenie, że dotyczy coraz większej populacji, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i może na nią zachorować każdy. Bez względu na wiek, stan posiadania, płeć, poglądy czy wyznanie. Nie bagatelizujemy już objawów choroby, więcej wiemy, czytamy, analizujemy. Chory, który od wielu lat cierpi na cukrzycę, może świetnie sobie z nią radzić, ma spore doświadczenie i nawyki, które pomagają mu żyć w miarę zwyczajnie, normalnie, jak każdy inny człowiek.

Samoświadomość

Świadomość tego, że wiele zależy od nas samych również stale się zwiększa. Coraz więcej ludzi rozumie, jak ważny jest wysiłek fizyczny, ruch na świeżym powietrzu. Rozumiemy też coraz lepiej to, że zdrowy tryb życia, odpowiednia ilość posiłków, w mniejszych ilościach, mniej tłustych, wszystko to pomaga nam zachować zdrowie. Otyłość i brak ćwiczeń to główne przyczyny zachorowań na cukrzycę typu drugiego! Warto o tym pamiętać i dbać o siebie, o swój organizm. Ograniczyć spożywanie tłuszczu, słodkości.

Lekarze i nadzieja

Lekarze dają nam cień nadziei na dalszy i szybki rozwój technologii. Być może kiedyś dzięki postępowi technicznemu powstanie sztuczna trzustka, która byłaby szansą dla tak wielu z nas? Pomyślmy tylko, czy kiedyś, dawno temu, ktoś uwierzyłby, że coś takiego, jak pompa insulinowa powstanie? A jednak jest, istnieje, pomaga całym rzeszom ludzi funkcjonować i w miarę normalnie żyć! Pompa insulinowa również jest coraz bardziej udoskonalana, coraz bardziej nowoczesna. Możemy dzisiaj monitorować nasze poziomy cukru we krwi przez całą dobę. To naprawdę wspaniałe, godne pochwały osiągnięcia. Wszystko zdaje się być możliwe, w zasięgu naszych marzeń, wierzmy w to i nie odbierajmy sobie samym nadziei. Jednocześnie starajmy się mieć jak najlepsze wyniki stężenia glukozy we krwi.

Postęp technologii

Im lepszy sprzęt posiadamy, my, osoby chorujące na cukrzycę, tym lepsze wyniki uzyskamy w leczeniu, bardziej dokładne i aktualne. Mamy szansę na lepszą samokontrolę. Mogę tutaj wspomnieć chociażby o nowym glukometrze, który mierzy nie tylko stężenie cukru, ale i ciała ketonowe! To doskonałe urządzenie, które bardzo ułatwia monitoring dzieci chorujących na cukrzycę, jak też osób, które używają pompy insulinowej.

technology-792181_640

Nasze życie ewoluuje, możemy mówić moim skromnym zdaniem wręcz o rewolucji w leczeniu. Standard naszego życia ulega poprawie, a wszystko to dzięki technice, rozwojowi i wszelkiego typu ułatwieniach. Nie wyzdrowiejemy, to raczej niemożliwe, ale możemy żyć godnie, bez ograniczeń, lub z niewielkimi ograniczeniami. Możemy czuć się lepiej, bezpieczniej, pewniej. Lekarze także uważają, że sprzęt stosowany teraz różni się diametralnie od tego, jaki  w obiegu był kiedyś. Mało tego, edukacja wśród pacjentów również zmieniła się na plus, nie jesteśmy już całkowicie pozbawieni wiedzy na temat swojej choroby, sami czytamy, edukujemy się, pytamy o to, co budzi nasze wątpliwości. Interesujemy się swoją chorobą, zdajemy sobie z tego sprawę, że dotyczy ona właśnie nas i że my sami powinniśmy przede wszystkim zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Wczoraj a dziś

Kiedyś szybciej diabetyk umierał, miał więcej powikłań cukrzycowych, bo nie zajmował się swoim zdrowiem, nie troszczył o siebie samego. Dzisiaj jest bardziej świadomy. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że to nie żarty i że choroba ta jest groźna, nie bagatelizuje jej. Ale też niczego nie wyolbrzymia, nie myśli o niej dzień i noc, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Stara się w miarę normalnie, racjonalnie żyć. Często mierzy stężenie glukozy w swojej krwi, pilnuje swojej normoglikemii, ale zmiana myślenia naprawdę dużo daje i jest widoczna. Diabetyk ma prawo do normalnego życia, pełnego szczęścia i radości. Nie musi siedzieć i płakać nad swoim stanem, smucić się, odcinać się od świata i ludzi, żyć w ukryciu. Zamartwiać się. Choroba ta to wyzwanie, któremu możemy podołać.

Osoby starsze

Niestety schorowane osoby starsze nie są aż tak dobrze wyedukowane, jak te młodsze, jak dzieci i cukrzycy w średnim wieku. Tutaj naprawdę wiele jest jeszcze do zrobienia, starszy cukrzyk nie jest świadom zagrożenia i ryzyka, jakie za sobą może nieść ta podstępna i cicha  choroba. Nie wie prawie nic na temat swojej cukrzycy, nie rozumie jej, nie pojmuje. To oczywiście nie jest regułą, i od tego spotkamy liczne wyjątki, wcale nie tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Faktem jednak jest, że młodzi cukrzycy są bardziej uświadomieni, co do swojego schorzenia.

Leki i wizja na przyszłość

Nie mamy może dostępu do tak nowoczesnych leków, środków jak w innych miejscach na świecie, brakuje nam funduszy na naukę diabetyka, na porady psychologiczne czy dotyczące stopy cukrzycowej. W porównaniu ze światowymi standardami wypadamy raczej blado, ale nie najgorzej, a to już coś. I to musi stanowić dla nas pocieszenie, idzie ku lepszemu! Tego się trzymajmy i bądźmy dobrej myśli. Cukrzyca jest chorobą społeczną, dotyczącą coraz większej ilości osób i warto z nią walczyć, zapobiegać jej, o ile to możliwe.

Pamiętajmy o tym, mając jednocześnie nadzieję na to, że specjaliści znajdą kolejne udogodnienia dla nas, diabetyków, a może kiedyś skuteczny lek przeciwko cukrzycy? Kto wie…

Oceń:
4
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *