Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Bardzo wczesne wykrywanie cukrzycy typu 1

Lekarze próbują wychwycić symptomy cukrzycy typu pierwszego, które pojawiają się jeszcze przed kwasicą ketonową. Niektórzy idą jednak jeszcze dalej i zastanawiają się, czy można powstrzymać cukrzycę na długo przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów!

Najwcześniejsze sygnały

Właśnie ta kwestia stanowiła temat webinarium przygotowanego przez organizację JDRF i prowadzonego przez dr Insela, dyrektora ds. naukowych tej organizacji. Dr Insel zaprezentował wyniki badań, w ramach których odkryto, że biomarkery cukrzycy typu 1 można wykryć na całe lata przed pojawieniem się symptomów cukrzycy typu 1. Wszystko dzięki temu, że proces autoimmunologiczny zaczyna się bardzo wcześnie u dzieci chorych na cukrzycę typu 1.

Przebadano 400 000 dzieci pod kątem genetycznych skłonności do cukrzycy typu 1. Badacze monitorowali dzieci przez 15 lat; po tym czasie u 650 badanych wykształciła się cukrzyca. Dzięki tak długiemu okresowi obserwacji badacze byli w stanie zaobserwować, co w bardzo wczesnym wieku wskazywało na możliwość pojawienia się choroby.

Ważne odkrycia

Wśród pojawiających się wcześnie sygnałów zwiastujących cukrzycę wymienić można np. wykształcenie się przeciwciał skierowanych przeciw komórkom beta. Wykrycie wczesnych biomarkerów cukrzycy typu 1 pomoże naukowcom opracować plan wczesnego leczenia – dzieciom, u których pojawiają się najwcześniejsze symptomy, można by np. podawać ustnie wysokie dawki insuliny.

Niestety, nowe informacje dotyczące wczesnego leczenia na pewno się przydadzą, ponieważ odnotowuje się coraz więcej zachorowań na cukrzycę typu 1. Ostatnie badania wykonane przez SEARCH przyniosły smutne wyniki – wśród wszystkich dzieci nastąpi w przyszłości ponad trzykrotny wzrost zachorowań na tę chorobę.

Oceń:
0
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *