Dołącz do nas i pobieraj bezpłatny newsletter

Bakterie żyjące w jelitach sprzymierzeńcami cukrzyków

W internetowym wydaniu magazynu Nature opublikowano ostatnio informację, że pewna kombinacja bakterii znajdujących się w ludzkim układzie trawiennym może pozwalać na identyfikację pacjentów ze skłonnością do zachorowania na cukrzycę typu 2.

Jednak badacze podkreślają, że ten „zestaw” bakterii nie jest uniwersalny – zależy on bowiem od wieku, płci oraz narodowości pacjenta. Oznacza to, że będzie trzeba przeprowadzić dodatkowe badania, aby wykorzystać bakterie do diagnozowania cukrzycy u ludzi na całym świecie.

Pomocne mikroby

Zespół badaczy, w którego skład wchodzili m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu, zebrał bakteryjne DNA od 145 siedemdziesięcioletnich kobiet. Próbki podzielono następnie na trzy grupy: 53 pochodziły od kobiet, które miały cukrzycę typu 2, 49 kobiety cierpiało na pogorszoną tolerancję glukozy (która często poprzedza wystąpienie cukrzycy), a 43 było zdrowych. W jelitach wszystkich pań, tak jak u każdego z nas, żyły tysiące drobnoustrojów. Dzięki analizie DNA badanych naukowcom zauważyli, że we wnętrznościach badanych chorych na cukrzycę typu 2 występowały pewne szczególne kombinacje mikrobów. Naukowcy z zadowoleniem stwierdzili, że badanie tych mikrobów może stać się dobrym sposobem na wykrycie wczesnych „sygnałów ostrzegawczych”, które wysyła organizm ludzki, gdy metabolizm zaczyna szwankować. Mają też nadzieję, że dalsze badania pozwolą wykorzystać mikroorganizmy żyjące w ludzkich jelitach do diagnozowania, a nawet leczenia cukrzycy typu 2. Być może bakterie te pozwolą na wynalezienie specjalnych bakterii “leczniczych”, którymi lekarze mogliby zastąpić niewłaściwe mikroorganizmy u chorych pacjentów.

Oceń:
0
0
Komentarzy 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *